ISW: przywódca Chin będzie rozmawiał z Putinem o sposobach omijania sankcji wobec Rosji

ISW: przywódca Chin będzie rozmawiał z Putinem o sposobach omijania sankcji wobec Rosji
fot. PAP/EPA/VLADIMIR GERDO/SPUTNIK/KREMLIN/ POOL
PAP

Przywódca Chin Xi Jinping podczas wizyty w Moskwie będzie omawiał z Władimirem Putinem sposoby uchylania się od sankcji nałożonych na Rosję - prognozuje w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy przypomnieli o doniesieniach, według których firmy chińskie sprzedały podmiotom z Rosji m.in. części do dronów i wyposażenie, które może być użyte do celów wojskowych. "Xi prawdopodobnie chce przedyskutować z Putinem i oficjelami rosyjskimi warianty uchylania się od sankcji, by wesprzeć sprzedaż do Rosji i zaopatrzenie w chiński sprzęt" - prognozuje ISW.

Think tank także zauważył, że wcześniej Xi podpisał 16 porozumień z Alaksandrem Łukaszenką. W opinii analityków te umowy "mogą ułatwiać omijanie sankcji rosyjskich poprzez kierowanie produktów chińskich przez Białoruś".

Tematem wizyty Xi będzie też prawdopodobnie zainteresowanie Chin mediacją na rzecz uregulowania wojny w Ukrainie na drodze negocjacji - dodał ISW. "Kreml zapowiedział, nie precyzując, że Putin i Xi planują podpisanie dokumentów dwustronnych" - wskazał ośrodek. Analitycy wyrazili przypuszczenie, że wizyta Xi w Moskwie to sposób "promowania chińskich starań, których celem jest przedstawianie Chin jako bezstronnego mediatora" w sprawach negocjacji pomiędzy Rosją i Ukrainą.

DEON.PL POLECA

Ośrodek przypomniał, że Pekin przedstawił dotąd 12-punktowy plan pokojowy. Niemniej, "pozostaje niejasne, czego jeszcze konkretnie mogłyby dotyczyć propozycje chińskie dotyczące uregulowania wojny na drodze negocjacji" - dodał amerykański think tank.

Wizyta przywódcy Chin w Moskwie odbędzie się w dniach 20-22 marca br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ISW: przywódca Chin będzie rozmawiał z Putinem o sposobach omijania sankcji wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.