Japonia/ 90-letnia kobieta przeżyła po trzęsieniu ziemi pięć dni pod gruzami

Japonia/ 90-letnia kobieta przeżyła po trzęsieniu ziemi pięć dni pod gruzami
Trzęsienie ziemi w Japonii - fot. PAP/EPA/JIJI PRESS
PAP / pzk

90-letnią kobietę wydobyto z zawalonego domu w zachodniej Japonii 124 godziny po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło prefekturę Ishikawa, gdzie zginęło co najmniej 126 osób, poinformowała w sobotę AP.

Kobieta w mieście Suzu w prefekturze Ishikawa przeżyła ponad pięć dni po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi o sile 7,6 w skali Richtera, poinformowała AP na podstawie doniesień japońskich mediów. W ogólnokrajowej telewizji informacja została zilustrowana materiałem filmowym pokazującym ratowników w hełmach, którzy odgradzali miejsce zdarzenia.

Szanse na przeżycie maleją po pierwszych 72 godzinach. Wśród 126 ofiar śmiertelnych jest pięcioletni chłopiec, który zmarł w piątek po obrażeniach odniesionych w wyniku oblania go wrzącą wodą podczas trzęsienia ziemi. W ciągu ostatnich kilku dni żołnierze, strażacy i inne osoby przyłączyły się do szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej, przypomina AP.

Wstrząsy wtórne spowodowały uszkodzenie dużej liczby domów i zablokowanie dróg kluczowych dla dostaw pomocy. Władze ostrzegają, że już popękane drogi mogą się całkowicie zawalić. Ryzyko to wzrosło, ponieważ prognozy zapowiadają opady deszczu i śniegu. Największą liczbę ofiar śmiertelnych odnotowało miasto Wajima – 69, a następnie Suzu – 38. Ponad 500 osób zostało rannych, w tym co najmniej 27 ciężko.

Trzęsienie spowodowało, że fragmenty dachów domów leżą na drogach, a same drogi są zniekształcone, jakby były z gumy. Pożar całkowicie zniszczył dzielnicę w Wajima. Wciąż nieznany jest los ponad 200 osób, choć liczba ta ulega wahaniom. Zgłoszono na przykład, że jedenaście osób jest uwięzionych pod ruinami dwóch domów, które zawaliły się w Anamizu.

Ogólnokrajowa gazeta Yomiuri podała, że badania lotnicze wykazały ponad 100 osuwisk, do których dojazd blokują uszkodzone drogi. Niektóre społeczności pozostają w izolacji i nadal czekają na pomoc, dodaje gazeta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. José Luis Sempere SJ

Żaden z opisów życia Świętego stworzonych z wielką miłością przez znawców jego biografii nie dorównuje listom napisanym przez samego misjonarza. Skromny język autora, podpisującego się z prostotą „Franciszek”, nie jest w stanie ukryć autentycznego żaru,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Japonia/ 90-letnia kobieta przeżyła po trzęsieniu ziemi pięć dni pod gruzami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.