Niebezpieczna sytuacja na Islandii. W Grindaviku pęka ziemia, ewakuowano całe miasto [WIDEO]

Niebezpieczna sytuacja na Islandii. W Grindaviku pęka ziemia, ewakuowano całe miasto [WIDEO]
Fot. Toby Elliott on Unsplash
PAP / pk

W islandzkim mieście Grindavik można zobaczyć ogromne pęknięcia w nawierzchni dróg, spowodowane trzęsieniem ziemi - powiadomiła w piątek stacja BBC.

Na Islandii wprowadzono stan wyjątkowy z powodu obaw o erupcję wulkanu Fagradalsfjall. W nocy z piątku na sobotę ewakuowano miasto Grindavik. Taka ewakuacja nie zdarzyła się od 50 lat. Prawdopodobnie mieszkańcy będą musieli poczekać co najmniej kilka tygodni, zanim stanie się jasne, czy powrócą do swoich domów.

Od ubiegłego piątku poziom zachodniej części Grindavik obniżył się o ponad 1 metr i nadal obniża się w tempie około 4 cm dziennie.

BBC powiadomiła, że magma przepływa pod istniejącą od wieków, widoczną na zdjęciach lotniczych szczeliną.

W Grindavik już powstają zabezpieczenia, które mają na celu powstrzymanie wypływu lawy i w konsekwencji uniknięcie zniszczenia budynków i infrastruktury na wyspie. Erupcja wulkanu może spowodować znaczące szkody lokalnej infrastruktury i doprowadzić do uwolnienia toksycznych oparów.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia znajduje się na terenie znanym z dużej aktywności sejsmicznej. W południowej części kraju położony jest również wulkan Eyjafjallajokull, którego erupcja w 2010 roku zablokowała na kilka dni ruch lotniczy między Europą i Ameryką Północną.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Niebezpieczna sytuacja na Islandii. W Grindaviku pęka ziemia, ewakuowano całe miasto [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.