Johnson jest przekonany, że umowa zostanie ratyfikowana na czas

Johnson jest przekonany, że umowa zostanie ratyfikowana na czas
Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN / POOL
PAP / pk

Brytyjski premier Boris Johnson jest przekonany, że nowe porozumienie w sprawie brexitu zostanie zaaprobowane w sobotę przez parlament, a następnie zostanie ratyfikowane przed 31 października - powiedziała w czwartek rzeczniczka Downing Street.

Rząd planuje poddać umowę pod głosowanie w Izbie Gmin w sobotę, a następnie jeśli ustawa w tej sprawie zostanie przyjęta, musi dokonać formalnej ratyfikacji umowy.

Zapytana, czy Johnson jest przekonany, że niezbędne ustawy mogą zostać przyjęte na czas, aby opuścić Unię Europejską 31 października, rzeczniczka powiedziała: "Opinia publiczna spodziewa się, że jeśli umowa zostanie przyjęta, posłowie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby dokonać tego na czas i tak, jesteśmy przekonani, że możemy to zrobić". Jak dodała, umowa zapewni, iż Wielka Brytania opuści Unię Europejską w uporządkowany sposób.

Johnson i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformowali w czwartek przed południem, że negocjatorzy obu stron osiągnęli porozumienie w sprawie nowej treści umowy o warunkach wyjścia.

Rzeczniczka Johnsona zapowiedziała też, że brytyjski premier - który o porozumieniu informował dotychczas za pośrednictwem Twittera - wygłosi oświadczenie po przybyciu do Brukseli na unijny szczyt.

Specjalne posiedzenie Izby Gmin, na której posłowie mają zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia, zapowiedziane jest na najbliższą sobotę.

Jeśli posłowie je przyjmą, Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października, jeśli odrzucą - Johnson będzie zobligowany zwrócić się do Brukseli o odsunięcie tego terminu do 31 stycznia 2020 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Johnson jest przekonany, że umowa zostanie ratyfikowana na czas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.