Już 1,8 mln Polaków zaszczepionych dwoma dawkami, łagodne niepożądane skutki

Już 1,8 mln Polaków zaszczepionych dwoma dawkami, łagodne niepożądane skutki
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Photographee.eu/Depositphotos.com
5 miesięcy temu
PAP/mł

Ponad 1,8 mln osób otrzymało dwie dawki szczepionki, a 3,3 mln jest po pierwszej dawce. Dziś ruszają zapisy na szczepienia dla Polaków powyżej 60 lat, w tym urodzonych przed 1951 r. oraz szczepienia służb mundurowych.

Jak wynika z raportu zamieszczonego w środę na stronie rządowej, przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 3 385 827 Polaków. Z tej grupy ponad połowa (1 808 008) dostała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 193 835 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Po iniekcjach zgłoszono 5189 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Z raportu wynika także, że do naszego kraju trafiło łącznie 6 510 680 dawek szczepionek, do punktów szczepień dostarczono 5 403 630 dawek, a zutylizowano w sumie 6335 dawek. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych czterech tygodniach do Polski dotrze 7 mln dawek szczepionki. "Będziemy rozstrzygali, czy będziemy trzymali się dotychczasowej zaproponowanej w NPS kolejności, czy też w związku z zapowiedziami bardzo zasadniczego zwiększenia dostaw szczepionek do Polski będziemy szukać innych rozwiązań" – dodał pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Obecnie trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 60-69 lat (rocznik 1952-1961), a od dziś na szczepienia mogą zarejestrować się także wszystkie osoby powyżej 60 lat, w tym urodzone przed 1951 r.

Nadal też mogą się rejestrować seniorzy, którzy wcześniej mieli taką możliwość, ale tego nie zrobili. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze osobom w wieku 69 lat podawany jest preparat AstryZeneki, natomiast seniorzy 70 plus, których szczepienia już trwają, są uodporniani preparatami w technologii mRNA – Pfizera lub Moderny. 

PAP/mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
69,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Już 1,8 mln Polaków zaszczepionych dwoma dawkami, łagodne niepożądane skutki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.