Kamil Stoch wygrał Puchar Świata w Trondheim

Kamil Stoch (fot. PAP/EPA/NED ALLEY)
PAP / mh

Kamil Stoch wygrał zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Trondheim. To jego drugie zwycięstwo w sezonie i zarazem z rzędu, a siódme w tym cyklu. Polak awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Poprzednio Stoch zwyciężył we wtorkowym konkursie w Kuopio. W Finlandii wyraźnie prowadził już po pierwszej serii i w drugiej jedynie potwierdził swoją dominację. W piątek w drugim skoku musiał wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, bo po pierwszym zajmował trzecie miejsce.
25-latek z Zębu na najwyższy stopień podium wdarł się w wielkim stylu. 140 m okazało się zdecydowanie najlepszą odległością tego dnia. Dzięki tak udanej próbie o 1,7 pkt wyprzedził Niemca Richarda Freitaga oraz o 8,3 Japończyka Daiki Ito. Presji nie wytrzymał prowadzący po pierwszej serii Robert Kranjec. Słoweniec ostatecznie zajął piąte miejsce.
Z pozostałych biało-czerwonych najlepiej spisał się Piotr Żyła; uplasował się na dziewiątej lokacie. Dawid Kubacki był 17., Maciej Kot 24., a Stefan Hula 29. W finałowej serii zabrakło jedynie Krzysztofa Miętusa, który zajął ostatnie 50. miejsce.
Już wcześniej zwycięstwo w klasyfikacji PŚ zapewnił sobie 16. w Trondheim Austriak Gregor Schlierenzauer. Stoch awansował na trzecie miejsce. Druga lokata wciąż jest w jego zasięgu, bo do Norwega Andersa Bardala traci 85 punktów. Nad czwartym Niemcem Severinem Freundem ma natomiast dwa punkty przewagi.
Kolejne zawody w niedzielę w Oslo. W następny weekend (22-24 marca) - finał PŚ na mamucie w Planicy. W planie dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy.