Kanclerz Niemiec: odcinamy Rosję od SWIFT, 100 mld euro na rozwój armii. "Mamy zmianę epoki"

Kanclerz Niemiec: odcinamy Rosję od SWIFT, 100 mld euro na rozwój armii. "Mamy zmianę epoki"
fot. depositphotos.com

Musimy wspierać Ukrainę w największym stopniu, jak to jest możliwe - powiedział w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz. - Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT - powiedział kanclerz. "Mamy zmianę epoki" - dodał.

- Wczoraj zdecydowaliśmy o tym, że dostarczymy broń do Ukrainy. Na agresję Putina jest tylko jedna odpowiedź. Drugie nasze zadanie to odsunięcie Putina od kontynuowania tej wojny - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Niemcy: odcinamy Rosję od SWIFT

- Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT - powiedział Scholz. Dodał, że "to decyzja z wczoraj". 

- To, co dzieje się na Ukrainie, to łamanie wszelkich praw człowieka, praw do wolności i suwerenności - mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

DEON.PL POLECA

"Świat już nie będzie taki sam"

- Potworne zdjęcia, jakie dostajemy z Kijowa pokazują nam brak skrupułów Putina. Świat nie będzie już taki sam - powiedział polityk. - Widzimy ból ludzi na Ukrainie, mamy zmianę epoki - dodał. 

- Tylko włączając hamulec bezpieczeństwa możemy zatrzymać ten potworny bieg zdarzeń. To wstyd dla nas, że coś takiego ma miejsce - powiedział Scholz.

"Napaść na Ukrainę tworzy nową epokę"

- Nie jest możliwe utrzymanie bezpieczeństwa w Europie przy takiej agresywnej postawie Rosji. Musimy postawić temu wyraźną granicę. Musimy wyjść naprzeciw wyzwaniom, które stawia nam w tej chwili czas. Mieliśmy wiele propozycji negocjacji pokojowych, ale w tej chwili musimy przede wszystkim wspierać Ukrainę w największym stopniu, jak to jest możliwe - mówił. 


- Napaść na Ukrainę tworzy nową epokę. Sami obywatele bronią ukraińskich miast. Walczą o wartości, które są nam wspólne. Jako demokraci i Europejczycy jesteśmy po właściwej stronie historii - powiedział Scholz. - Ta zmiana epoki dotyczy całej Europy. Być może jest to moment na wzmocnienie stosunków w Unii Europejskiej. Pytaniem nie jest teraz co my powinniśmy zrobić, ale co jest najlepsze dla całej Unii Europejskiej - mówił kanclerz Niemiec.

Więcej pieniędzy dla armii

Niemcy zwiększają wydatki na armię. Wydadzą 100 miliardów euro na działania związane z bezpieczeństwem kraju. Jak powiedział Scholz, robią to "by być wiarygodnym partnerem".

- Musimy utrzymać niezależność energetyczną kraju - dodał. Powiedział też, że wojna Putina przyczyniła się do wyższych cen energii. 

- Jesteśmy za pokojem w Europie, nigdy nie zgodzimy się na agresję. Będziemy się starać rozwiązać ten konflikt tak, by w Europie nadal panował pokój. Nie jesteśmy w tym sami, mamy partnerów w Europie - powiedział niemiecki polityk w Bundestagu.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanclerz Niemiec: odcinamy Rosję od SWIFT, 100 mld euro na rozwój armii. "Mamy zmianę epoki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.