Kapelusz Napoleona sprzedany na paryskiej aukcji za prawi 2 miliony euro

Kapelusz Napoleona sprzedany na paryskiej aukcji za prawi 2 miliony euro
fot. depositphotos.com
PAP

Kapelusz Napoleona Bonaparte, tzw. bikorn został w niedzielę sprzedany za blisko 2 miliony euro w paryskim domu aukcyjnym Drouot.

Znawcy zakładali, że kapelusz zostanie sprzedany za najwyżej 800 tys. euro.

Prowadzący aukcję Jean-Pierre Osenat powiedział agencji Reutera, że takie właśnie czarne filcowe kapelusze Napoleon nosił przez całe życie, aż stały się one nieodłączną częścią jego wizerunku. W przeciwieństwie do swoich współczesnych, którzy przystrajali głowy bikornami tak, by jeden z rogów znajdował się z przodu, a drugi - z tyłu, Cesarz Francuzów zakładał płaski kapelusz ustawiając rogi po bokach i w ten sposób został uwieczniony na portretach i rzeźbach.

Na aukcjach regularnie pojawiają się kapelusze, które prawdopodobnie należały do Napoleona. W październiku 2021 r. nowo odkryty kapelusz z dowodami DNA potwierdzającymi, że należał do Napoleona, został sprzedany na aukcji przez Bonhams w Londynie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kapelusz Napoleona sprzedany na paryskiej aukcji za prawi 2 miliony euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.