Katar: robotnicy budujący stadiony na mundial nie otrzymują wynagrodzenia

Katar: robotnicy budujący stadiony na mundial nie otrzymują wynagrodzenia
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Robotnicy, budujący w Katarze stadiony i infrastrukturę na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku, od wielu miesięcy nie otrzymują należnej zapłaty, co pogłębia ich wyzysk i niepewność. Dodatkowo ich sytuację pogorszyła znacznie jeszcze szalejąca obecnie pandemia koronawirusa. Stowarzyszenia na rzecz praw człowieka zdecydowanie występują przeciwko tym praktykom uwłaczającym ludzkiej godności.

Wśród poszkodowanych są m.in. migranci z Ghany, Kenii, Nepalu i Filipin. W wyniku powtarzających się skarg niewielka grupa pracowników otrzymała minimalne kwoty, ale znacznie poniżej należnego wynagrodzenia. Zdaniem ekspertów sprawa ta ukazuje stale utrzymującą się tendencję do wyzysku ludzi w kontekście mistrzostw świata w piłce nożnej, mimo wezwań do poszanowania praw i nieśmiałych prób zreformowania rynku pracy.

DEON.PL POLECAWedług niektórych źródeł ponad tysiąc osób zginęło do tej pory na placach budowy: stadionach, drogach i innych obiektach realizowanych dla potrzeb mundialu. Większość była następstwem złych warunków pracy i niezachowania minimalnych wymogów bezpieczeństwa. Władze Kataru twierdzą jednak, że ofiar było zaledwie nieco ponad 30 i to jedynie na początku prac podjętych w 2014 r. Jak podaje włoska agencja misyjna AsiaNews, wyzysk i niewypłacanie wynagrodzeń jest problemem dotyczącym nie tylko Kataru, ale wszystkich krajów Zatoki Perskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Katar: robotnicy budujący stadiony na mundial nie otrzymują wynagrodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.