Kończy się budowa gmachu ASP w Warszawie

Kończy się budowa gmachu ASP w Warszawie
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mh

Studenci czterech wydziałów, m.in. Wydziału Rzeźby, będą się uczyć w nowym budynku ASP usytuowanym przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie. W poniedziałek odbyło się zawieszenie wiechy na gmachu. Jego otwarcie - prawdopodobnie pod koniec września.

W poniedziałkowej uroczystości udział wziął m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Adam Myjak. 
Inwestycja o wartości ponad 54,4 mln złotych jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt "Budowa nowego budynku oraz rozbudowa istniejącego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie" dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (kwotą ponad 34 mln zł - dane ASP) i otrzymał dotację celową z ministerstwa kultury (kwota: ponad 20 mln zł).
Obecnie, w nowym budynku przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, ruszają prace wykończeniowe - montaż płyt elewacyjnych, witryn okiennych, instalacji wewnętrznych. Równocześnie kończone są prace związane z rozbudową istniejącego budynku ASP. Realizacja inwestycji ma pozwolić m.in. na przyjęcie na studia znacznie większej liczby studentów.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przypomniał, że jeszcze kilka lat temu warszawska ASP musiała liczyć się z niebezpieczeństwem utraty gmachu na Krakowskim Przedmieściu, o który upomnieli się spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Uczelnia stanęła przez koniecznością szukania alternatywy - nowego miejsca, które pozwoliłoby też - przy zachowaniu budynku na Krakowskim Przedmieściu - na poszerzenie oferty edukacyjnej uczelni. 
"Udało się namówić uczelnię na zaakceptowanie tego projektu, a także - podpisać umowę o dofinansowaniu realizacji inwestycji ze środków unijnych i w końcu doprowadzić budowlę do stanu surowego" - mówił Zdrojewski. 
Minister przyznał też, że koszt inwestycji jest mniejszy niż pierwotnie zakładano. "Szacowaliśmy, że adaptacja istniejącego już budynku i wybudowanie nowego, może pochłonąć ok. 70 mln zł. Zmieściliśmy się w dużo niższej kwocie i bardzo mnie to cieszy, bo pozwala na zaoszczędzenie środków finansowanych, które będą potrzebne na  etap następny- wyposażenie budowli" - tłumaczył Zdrojewski.
Rektor warszawskiej ASP prof. Adam Myjak zapowiedział, że oddanie budynku do użytku planowane jest wstępnie na 30 września. "Życie różne figle płata, dlatego - na wypadek jakichś opóźnień - mówimy oficjalnie o drugiej połowie 2013 roku" - uściślił.
Zabytkowy gmach przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie wzniesiony został w latach 1911-14 według projektu Alfonsa Graviera. Po wojnie budynek został przebudowany - jego fasada została m.in. pozbawiona wykuszy. Projekt realizacji, który powstał w warszawskiej pracowni architektonicznej - JEMS Architekci, przewidywał m.in. przywrócenie historycznej fasady zabytkowego gmachu od strony dziedzińca oraz jego nadbudowę o jedną kondygnację. 
Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2011 roku. Nowy gmach w części frontowej liczyć będzie pięć kondygnacji, w głębi działki będzie wyższy - ponad główny korpus wystawać będzie bryła auli. Obiekt łączyć się będzie z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, oraz poprzez hall na niskim parterze. 
Pomiędzy nowym i starym budynkiem przy Wybrzeżu Kościuszkowskim zaprojektowano dziedziniec, który pozwoli wyeksponować północną fasadę już istniejącego, zabytkowego gmachu. Dziedziniec stanowić będzie przestrzeń o funkcjach ekspozycyjnych. Odbywać się będą na nim np. wystawy studentów uczelni.   
W nowym kompleksie budynków zlokalizowanym w pobliżu skrzyżowania z ulicą Tamka uczyć się będą studenci Wydziału Rzeźby, Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną, mieścić się w nim będzie też Międzyuczelniany Instytut Konserwacji. W kompleksie znajdą się aula, sale wykładowe, pracownie i pomieszczenia techniczne.  
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest jedną z siedmiu państwowych uczelni wyższych tego typu w Polsce. W roku akademickim 2012/2013 studiuje na niej, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, 1542 studentów i studentek na ośmiu wydziałach: Wydział Malarstwa, Wydział Rzeźby, Wydział Grafiki, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Wzornictwa, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kończy się budowa gmachu ASP w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.