Konkurs na imiona dla żubrzyc z zagrody w Mucznem w Bieszczadach

Konkurs na imiona dla żubrzyc z zagrody w Mucznem w Bieszczadach
Żubry bieszczadzkie - depositphotos.com (233544770)
PAP / pzk

Nadleśnictwo Stuposiany ogłosiło konkurs z nagrodami na imiona dla dwóch żubrzyc, które w ubiegłym roku przyszły na świat w pokazowej zagrodzie żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Zgłoszenia można nadsyłać przez najbliższe dwa tygodnie.

Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, na propozycje leśnicy czekają do 27 stycznia 2023 roku. „Po tym terminie planowane jest spotkanie jury, które rozstrzygnie konkurs. Autorzy imion wybranych dla żubrów otrzymają nagrody” – dodał.

Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany podkreśliła z kolei, że poszukiwane są imiona niepowtarzalne i oryginalne. „Warunkiem jest zaproponowanie imion ‘żeńskich’ rozpoczynających się na litery PU. Na te właśnie litery zaczynają się imiona żubrów z linii białowiesko-kaukaskiej, takiej jak hodowana jest w muczniańskiej zagrodzie” – zaznaczyła.

Propozycje nie mogą powielać się z imionami zwierząt już wpisanych do Księgi Rodowodowej Żubrów. Propozycje należy przesyłać na adres mailowy adam.szmilyk@krosno.lasy.gov.pl, a w tytule umieścić „Konkurs na imiona dla żubrów”.

Zagroda w Mucznem istnieje od 10 lat; w tym czasie odwiedziło ją 1,5 mln turystów. Zajmuje powierzchnię blisko 9 ha. Przez jej środek przepływa potok. Stok, na którym zbudowano paśnik dla stada, porośnięty jest jodłami. W Bieszczadach – według szacunków krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – na wolności żyje ponad 700 żubrów. W ten region Polski pierwsze osobniki sprowadzono w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Obecnie dziko żyją one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w naszym kraju żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do 2 m, a waga do 1000 kilogramów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Redakcja naukowa Mirosława Knapik, Anna Łobos, Iwona Nowakowska-Kempna
Książka W harmonii z naturą. Elementy ekologii w pedagogice i sztuce wpisuje się w nurt szerokiej dyskusji - w ostatnim czasie niezwykle ożywionej - na temat wychowywania dzieci i młodzieży szkolnej w poszanowaniu naturalnego środowiska....

Skomentuj artykuł

Konkurs na imiona dla żubrzyc z zagrody w Mucznem w Bieszczadach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.