Koronawirus na świecie. Jak wyglądają dane?

Koronawirus na świecie. Jak wyglądają dane?
Fot. Vaidas Bucys / Depositphotos. com
1 miesiąc temu
PAP/mł

W Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Jaka jest sytuacja pandemiczna na świecie?  

Rekordowe liczny zakażeń odnotowują Niemcy i Chiny. W Rosji po raz pierwszy od początku pandemii liczba osób zmarłych z powodu Covid-19 przekroczyła 1100.

Niemcy: ponad 23 tys. zakażeń

Jak poinformowała w środę agencja Reuters, powołując się na dane berlińskiego Instytutu Roberta Kocha, w Niemczech odnotowuje się znaczący wzrost zakażeń Sars-Cov-2; minionej doby potwierdzono 23 212 nowych przypadków infekcji i 114 zgonów wywołanych przez Covid-19.

W reakcji na rosnące statystyki zachorowań niemieccy eksperci nawołują do przyspieszenia podawania osobom starszym i należącym do grup ryzyka trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw Covid-19 – podała agencja dpa.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia Sars-Cov-2 przekroczyła w Niemczech 4,5 mln, a liczba zmarłych z powodu Covid-19 sięgnęła prawie 95,4 tys. (PAP)

Chiny: najwięcej lokalnych przypadków Covid-19

Służby medyczne Chin kontynentalnych zgłosiły w środę 50 nowych lokalnych, objawowych zakażeń koronawirusem. To najwyższy dobowy bilans, odkąd w połowie października na północy kraju pojawiło się nowe ognisko infekcji bardziej zaraźliwym wariantem Delta.

Państwowa komisja zdrowia odnotowała w środę łącznie 59 nowych zachorowań na Covid-19, ale dziewięć z nich określono jako przywleczone z zagranicy. Wśród 50 przypadków, w których do zakażenia doszło w kraju, 32 wykryto w regionie Mongolia Wewnętrzna, gdzie za niedbałość w walce z falą infekcji ukarano już kilku lokalnych urzędników.

Bilanse notowane w Chinach są niższe niż wielu innych miejscach świata, ale chińskie władze obstają przy strategii „zero covid” i mimo pełnego zaszczepienia ok. 75 proc. ludności wprowadzają lockdowny i kierują mieszkańców na masowe testy przesiewowe, by całkowicie wyeliminować wirusa z kraju, szczególnie w obliczu zbliżających się Igrzysk.

W związku z wykryciem w ciągu tygodnia około 40 zakażeń władze ogłosiły we wtorek lockdown w 4-milionowym mieście Lanzhou, stolicy prowincji Gansu. Na wszystkich osiedlach wprowadzono model „zarządzania zamkniętego”, a mieszkańcy mogą je opuszczać tylko w celu nabycia niezbędnych zapasów, w pilnych sprawach medycznych lub związanych z przeciwdziałaniem pandemii.

Rosja: 1123 zgony, najwięcej od początku epidemii

Jak podał w środę sztab rządowy, 1123 osoby zmarły w Rosji w ciągu minionej doby z powodu koronawirusa. Kolejny dzień z rzędu liczba przypadków śmiertelnych podnosi się do nienotowanych wcześniej poziomów. We wtorek po raz pierwszy przekroczyła próg 1100.

W Rosji już dziewiąty dzień z rzędu codziennie umiera z powodu Covid-19 ponad 1000 osób. Ogólna liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii sięgnęła 233 898. Rośnie też liczba zachorowań. W ciągu minionej doby zarejestrowano 36 852 nowe zakażenia SARS-CoV-2. Dla porównania, dzień wcześniej było ich 36 446.

Minister zdrowia Michaił Muraszko poinformował, że 1,3 mln Rosjan jest teraz chorych na Covid-19, co oznacza, że chorych jest więcej niż podczas poprzedniej fali epidemii. Ponad 268 tysięcy osób leży w szpitalach. W całym kraju pozostało wolnych już tylko 12 procent łóżek szpitalnych.

Włochy: rekordowa dzienna liczba testów

Rekordową liczbę prawie 640 tysięcy testów wykonano minionej doby we Włoszech - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. 0,6 proc., czyli niecałe 4000, z nich dało wynik pozytywny. Trzykrotny ostatnio wzrost liczby badań to efekt wejścia w życie obowiązku przepustek sanitarnych we wszystkich miejscach pracy.

W długich kolejkach na błyskawiczne testy w aptekach ustawiają się przede wszystkim osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19 i potrzebują tzw. Green Pass, by wejść do pracy. We wtorek taką przepustkę pokazał premier Mario Draghi, wchodząc do firmy w Bari, gdzie składał wizytę.

Najnowsze dane resortu zdrowia to 48 zmarłych na Covid-19 i ponad 4 tysiące nowych zakażeń wykrytych ostatniej doby. W szpitalach przebywa prawie 3 tysiące osób, w tym około 340 na intensywnej terapii. Według oficjalnych danych w kraju jest obecnie 75 tysięcy zakażonych koronawirusem. 

PAP / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś
10,70 zł
15,29 zł

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Koronawirus na świecie. Jak wyglądają dane?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.