Korupcja w światowej w piłce nożnej. Sepp Blatter i Michel Platini oskarżeni

Korupcja w światowej w piłce nożnej. Sepp Blatter i Michel Platini oskarżeni
Sepp Blatter (po lewej) i Michel Platini (po prawej) na zdjęciu z 2015 r. (fot. Patrick B. Kraemer/KEYSTONE/EPA/PAP)
PAP/mk

Byli szefowie światowej i europejskiej federacji piłkarskiej, Sepp Blatter i Michel Platini, zostali oskarżenie przez prokuraturę w Szwajcarii o przestępstwa finansowe.

Szwajcar Sepp Blatter, były szef Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) oraz Francuz Michel Platini, który stał na czele Europejskiej Federacji Piłki Nożnej (UEFA) zostali oskarżeni przez szwajcarską prokuraturę federalną o oszustwa i inne przestępstwa finansowe.

Chodzi o nienależne wypłacenie dwóch milionów franków szwajcarskich w 2011 r. ówczesnemu szefowi UEFA Platiniemu. Obaj działacze utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Francuz wykonał na rzecz światowej federacji, a umowa była ustna.

85-letni Blatter i 65-letni Platini staną teraz przed sądem federalnym w Bellinzonie w Szwajcarii.

"Ta płatność pomniejszyła aktywa FIFA i bezprawnie wzbogaciła Platiniego" - napisała w oficjalnym oświadczeniu prokuratura federalna.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom z kwietnia 2020 r. prokuratura, po ponownej analizie materiału dowodowego, nie zdecydowała się na umorzenie w tej sprawie postępowania.

Umorzone zostało natomiast postępowanie prowadzone w stosunku do Blattera a dotyczące sprzedania znacznie poniżej ceny rynkowej praw do transmisji mistrzostw świata Związkowi Piłkarskiemu Karaibów.

Blatter szefem FIFA był od 1998 do 2015 roku. Odszedł w niesławie w wyniku afery korupcyjnej w piłkarskiej centrali. W grudniu 2015 r. dostał od Komisji Etyki FIFA ośmioletni zakaz działalności w futbolu, który potem skrócony został do sześciu lat.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

Korupcja w światowej w piłce nożnej. Sepp Blatter i Michel Platini oskarżeni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.