Kraków: szpital MSWiA przekształcony w covidowy, ale brakuje w nim personelu

Kraków: szpital MSWiA przekształcony w covidowy, ale brakuje w nim personelu
(fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)
3 miesiące temu
PAP / jb

Od poniedziałku szpital MSWiA w Krakowie przyjmuje tylko pacjentów z COVID-19. W placówce jest 140 łóżek, w tym siedem respiratorowych, ale brakuje co najmniej 10 lekarzy i 30 pielęgniarek. Szpital odmawia przyjęcia osób z innymi chorobami niż COVID-19, nie działają poradnie.

 

Zgodnie ze środową decyzją wojewody małopolskiego szpital MSWiA został przekształcony w covidowy. Placówkę tę do przekształcenia wskazał małopolski oddział NFZ.

W ostatnich dniach infrastrukturę w tej lecznicy przystosowano do przyjmowania osób z koronawirusem. Firmy remontowe postawiły m.in. odpowiednie ścianki, pacjenci trafili do innych szpitali lub do domów opiekuńczo-leczniczych. Zamknięto szpitalne poradnie specjalistyczne, zawieszono rehabilitacje, stomatologię i medycynę pracy.

W poniedziałek w szpitalu zajętych było ponad 40 łóżek covidowych. Pozostałe będą się prawdopodobnie wypełniać w najbliższych godzinach i dniach.

"Trafiają do nas pacjenci w stanie ciężkim, cierpiący też na inne schorzenia, przeważnie w wieku podeszłym" – powiedział w poniedziałek PAP dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr n. med. Krzysztof Czarnobilski.

Dodał, że placówka jest zmuszona odmawiać przyjęcia pacjentom niecovidowym. "Byliśmy szpitalem wieloprofilowym, głównie dla seniorów. Teraz nie możemy udzielić pomocy innym, cierpiącym na schorzenia inne niż COVID-19" – mówił dyrektor.

Podkreślił, że na razie jest personel medyczny dla 101 łóżek, ale dla pozostałych brakuje 10 lekarzy i 30 pielęgniarek. Braki te mogą być jeszcze większe, bo – dodał dyrektor – część personelu, którym szpital już dysponuje, idzie na zwolnienia, część na kwarantannę.

"Wszystkich 140 łóżek na pewno nie obstawimy kadrą. Obecne 101 łóżek obstawimy z trudem" – powiedział dyrektor, zaznaczając, że szpital zwrócił się do wojewody małopolskiego z prośbą o przekierowanie personelu medycznego do tej lecznicy.

Zgodnie z zapowiedziami biura wojewody od poniedziałku w Krakowie ma działać szpital tymczasowy w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Na początek będą tu 32 łóżka i 8 stanowisk intensywnej terapii. Docelowo ma tu być 200 łóżek i 50 stanowisk intensywnej terapii. Drugi szpital tymczasowy z 400 łóżkami ma być utworzony w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Trwają uzgodnienia w tej sprawie. Za jego przygotowanie medyczne ma odpowiadać Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera – będzie on także operatorem tego szpitala.

Ostatniej doby testy potwierdziły koronawirusa u kolejnych 1144 Małopolan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Kraków: szpital MSWiA przekształcony w covidowy, ale brakuje w nim personelu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kraków: szpital MSWiA przekształcony w covidowy, ale brakuje w nim personelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.