Kraków: Trzy superkomputery z AGH na światowej liście TOP500

Kraków: Trzy superkomputery z AGH na światowej liście TOP500
Fot. Gorodenkoff Productions OU / depositphotos.com
PAP / tk

Trzy superkomputery pracujące w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazły się w tegorocznym światowym rankingu TOP500 Superkomputerów. Helios- jednocześnie najszybsza tego typu maszyna w Polsce – zajmuje 155 miejsce, Athena – 291, zaś Ares – 404 miejsce.

Najszybszym superkomputerem na świecie po raz kolejny został Frontier, zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej 500 znalazło się jeszcze jedno urządzenie z Polski – Altair, działający w Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym IChB PAN: na miejscu 221. Listę TOP500 ogłoszono podczas branżowej konferencji w Denver w USA.

Jak przekazała rzeczniczka uczelni Anna Muszyńska, wszystkie sklasyfikowane maszyny pracują w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Według przedstawicieli uczelni jest to drugi raz w historii, gdy trzy maszyny AGH znalazły się w zestawieniu TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie. Athena jest wciąż najszybszym superkomputerem w Polsce i zajmuje 155 miejsce na opublikowanej liście. Helios uplasował się na miejscu 291, natomiast Ares na 404.

DEON.PL POLECA

Według przedstawicieli AGH superkomputery umożliwiają znaczące skrócenie czasu wykonywania obliczeń do kilku godzin lub tygodni, które przy użyciu pojedynczych komputerów często zajęłyby wiele lat (w konkretnych rzeczywistych przypadkach ponad 150, 700 czy nawet 1000 lat). Użytkownicy Cyfronetu korzystają z profesjonalnego wsparcia – od szkoleń po indywidualne konsultacje z ekspertami.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Skomentuj artykuł

Kraków: Trzy superkomputery z AGH na światowej liście TOP500
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.