Ks. Isakowicz-Zaleski w państwowej komisji ds. zwalczania pedofilii? Zadecyduje Sejm

Ks. Isakowicz-Zaleski w państwowej komisji ds. zwalczania pedofilii? Zadecyduje Sejm
(fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0)
1 miesiąc temu
KAI / kk

Sejm wybierze na przyszłotygodniowym posiedzeniu (15-16 lipca) trzech członków państwowej komisji ds. zwalczania przypadków pedofilii, tym samym uzupełniając jej skład. Do tej pory wybrani zostali członkowie ze strony Prezydenta, Premiera, Rzecznika Praw Dziecka oraz Senatu.

Lista kandydatów, spośród których wybierać będą posłowie, obejmuje dziewięć nazwisk (pierwotnie było dziesięć, ale jeden z kandydatów wycofał swoją kandydaturę z przyczyn osobistych). Prawnik Karolinę Bućko zgłosił klub parlamentarny Lewicy; Barbara Chrobak - biegła sądowa z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów - to kandydatka z ramienia Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym; adwokat Adam Czarnecki został zgłoszony przez Stowarzyszenie „Możesz” na rzecz psychoprofilaktyki i rozwoju dzieci i młodzieży w Piastowie.

Hanna Elżanowska, psycholog, psychoterapeuta i seksuolog to kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. Zgłoszony przez Platformę Obywatelską prof. Marek Konopczyński to ekspert w dziedzinie badania przestępczości, patologii społecznych i resocjalizacji. Prof. Teresa Matthews-Brzozowska to stomatolog zgłoszona przez Naczelną Radę Lekarską.

Radca prawny Andrzej Nowarski został zgłoszony z kolei przez Prawo i Sprawiedliwość, a Bartłomiej Tkacz - również radca prawny - przez Krajową Radę Radców Prawnych. Ostatnim kandydatem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany działacz społeczny i opiekun osób z niepełnosprawnościami, zgłoszony przez grupę posłów klubu parlamentarnego PSL–Kukiz`15 oraz koła poselskiego Konfederacja.

Członkowie wybrani przez Sejm uzupełnią skład powstającej komisji jako ostatni. Wcześniej członkami tego gremium zostali: powołana przez Prezesa Rady Ministrów b. działaczka opozycji i nauczycielka Elżbieta Malicka, psycholog Justyna Kotowska (rekomendowana przez Prezydenta RP), dr hab. Błażej Kmieciak (powołany przez Rzecznika Praw Dziecka) oraz sędzia w stanie spoczynku Agnieszka Rękas (powołana przez Senat RP).

Celem państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 ma być wyjaśnianie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich we wszystkich środowiskach społecznych. Jej zadaniem będzie m.in. identyfikacja zaniedbań i zaniechań organów państwa, a także organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Isakowicz-Zaleski w państwowej komisji ds. zwalczania pedofilii? Zadecyduje Sejm
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Ks. Isakowicz-Zaleski w państwowej komisji ds. zwalczania pedofilii? Zadecyduje Sejm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.