Lance Armstrong - od bohatera do... zera?

Lance Armstrong - od bohatera do... zera?
(fot. EPA/Francois Lenoir)
PAP / drr

Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA), która pozbawiła Lance'a Armstronga wszystkich siedmiu zwycięstw w Tour de France i dożywotnio go zdyskwalifikowała, wysłała pełną dokumentację uzasadniającą tę decyzję. Akta mają ponad 1000 stron.

Otrzymały je Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) oraz Światowa Korporacja Triathlonu (WTC).

Dokumentacja zawiera zeznania 26 osób, w tym 15 kolarzy. Są w niej także maile, wyniki testów laboratoryjnych i materiały finansowe poświadczające wydawanie pieniędzy na niedozwolone środki dopingowe.

"Zebrane informacje w sposób jednoznaczny i bez wątpliwości wykazują, że grupa US Postal w jak najbardziej wyszukany, profesjonalny i skuteczny sposób opracowała program korzystania z dopingu i skutecznie go wprowadzała na skalę, jakiej w sporcie jeszcze nie było. Cała dokumentacja potwierdza, że Lance Armstrong miał dostęp do niedozwolonych środków i używał ich" - głosi oświadczenie USADA.

24 sierpnia agencja pozbawiła Armstronga siedmiu zwycięstw w Tour de France, stwierdzając, że osiągnął te sukcesy przy użyciu niedozwolonych środków dopingowych, i zdyskwalifikowała go dożywotnio. Unieważniła też wszystkie wyniki uzyskane przez Teksańczyka, począwszy od 1 sierpnia 1998 roku.

Decyzja o dyskwalifikacji słynnego kolarza musi być jeszcze potwierdzona przez UCI. Armstrong jako jedyny siedmiokrotnie zwyciężył w Tour de France w latach 1999-2005. Kolarz, który stał się bohaterem dla tysięcy ludzi na świecie, nie tylko kibiców, po tym jak przezwyciężył chorobę nowotworową i założył fundację na rzecz walki z rakiem, już wcześniej oświadczył, że nie będzie składać apelacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lance Armstrong - od bohatera do... zera?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.