Legenda okazała się prawdą. Rysunek Leonarda da Vinci skrywa sekretne tunele

Legenda okazała się prawdą. Rysunek Leonarda da Vinci skrywa sekretne tunele
Dzięki rysunkowi Leonardo da Vinci pod zamkiem Sforzów odkryto tunele (fot. depositphotos.com / domena publiczna / commons.wikimedia.org)
polsatnews.pl / tk

Badacze z Politechniki Mediolańskiej odkryli kilkanaście tuneli znajdujących się pod zamkiem Sforzów, których istnienie jak dotąd było legendą. Kluczem do odnalezienia tuneli okazał się rysunek Leonarda da Vinci będący w rzeczywistości mapą.

  • Badacze potwierdzili istnienie sekretnych tuneli pod zamkiem Sforzów, dotąd uważanych za legendę.
  • Mapą prowadzącą do tuneli okazał się rysunek Leonarda da Vinci, ukryty we freskach zamkowej Sala delle Asse.
  • Tunele miały prawdopodobnie zastosowanie wojskowe, a także mogły służyć Ludwikowi Sforzy jako przejście do bazyliki.

Sekretne tunele ciągnące się pod zamkiem zlokalizowano przy pomocy georadaru, narzędzia emitującego fale radiowe w głąb ziemi i wysyłającego sygnały zwrotne do anteny.

Rysunek Leonarda da Vinci skrywał sekretne tunele

Jak się okazało, na głębokości od 30 do 60 metrów pod zabytkiem znajdują się jamy i korytarze. Kluczem do ich odnalezienia były freski Leonarda da Vinci, które okazały się być mapą. Rysunki można oglądać w zamkowej Sala delle Asse, czyli "Sali z Drewnianych Desek".

Włoski artysta wraz z Donato Bramante i Bernardino Zenale brał udział przy renowacji zamku. Zatrudnił ich Ludwik Sforza, syn Franciszka I Sforzy, który w 1450 roku nakazał odbudowanie obiektu po tym, jak został on zniszczony w okresie niepokojów politycznych. Ludwik kontynuował dzieło ojca.

DEON.PL POLECA

Da Vinci, ozdabiając ściany zamku, uwieczniał również to, co widział w twierdzy. Były to także podziemne tunele, których istnienie pozostawało jak dotąd w sferze domysłów.

Potwierdzone istnienie tuneli

"Te przejścia są uwiecznione na rysunkach Leonarda i od dawna są przedmiotem legend i wielu spekulacji. Ale teraz, dzięki technologii, można potwierdzić ich istnienie" – poinformowała w komunikacie politechnika w Mediolanie.

"Historycy uważają, że podziemne przejścia miały przede wszystkim zastosowanie wojskowe. Inne zapisy sugerują także, że Ludwik nakazał ich budowę, aby mieć łatwy dostęp do mediolańskiej bazyliki Santa Maria delle Grazie, gdzie pochowana została jego żona" – czytamy na polsatnews.pl.

Źródło: polsatnews.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
o. Michał Legan OSPPE

Poniżej możesz zobaczyć pierwszą część naszej wielkopostnej serii video Ćwiczenia Wielkopostne z rozważaniem o miłosierdziu

Cztery przypowieści i jedno pokrzepiające przesłanie

  • Co jest istotą Ewangelii?
  • Jakim określeniem można wyrazić jej myśl przewodnią?
  • Co stanowi syntezę...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Legenda okazała się prawdą. Rysunek Leonarda da Vinci skrywa sekretne tunele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.