Leonardo DiCaprio przekaże 43 mln dolarów na ratowanie archipelagu

Leonardo DiCaprio przekaże 43 mln dolarów na ratowanie archipelagu
Żółw olbrzymi żyjący na Galapagos (fot. Andrey Gudkov / depositphotos.com)
PAP/mk

Gwiazdor Hollywood Leonardo DiCaprio postanowił przekazać 43 mln dolarów na ratowanie i przywrócenie dzikiej przyrody na zagrożonym archipelagu Wysp Galapagos na Ocenie Spokojnym.

Amerykański aktor Leonardo DiCaprio zapowiedział na Twitterze, że poprzez organizację Re:wild przekaże 43 mln dolarów na przeprowadzenie szeroko zakrojonych operacji związanych z odbudową dzikiej przyrody na Galapagos w Ekwadorze.

Nowo utworzona organizacja Re:wild, założona przez DiCaprio i grupę naukowców zajmujących się ochroną przyrody, zamierza przy współpracy z dyrekcją Parku Narodowego Galapagos, organizacją Island Conservation i społecznościami lokalnymi renaturyzować cały archipelag Galapagos, a także wszystkie archipelagi Ameryki Łacińskiej na Pacyfiku.

43 mln dolarów mają sfinansować projekty dotyczące odbudowy przyrody na wyspie Floreana, na której żyją 54 zagrożone gatunki; w planach jest między innymi przywrócenie wymarłych lokalnie gatunków, takich jak przedrzeźniacz galapagoski. Pieniądze mają też między innymi pokryć koszty hodowli w niewoli jaszczurki gatunku Conolophus marthae oraz wprowadzenia środków pomagających chronić wyspę przed skutkami ekoturystyki.

"Kiedy odwiedziłem Galapagos, spotkałem Paulę Castano i innych środowiskowych bohaterów w Ekwadorze, którzy codziennie pracowali nad ocaleniem jednego z najbardziej niezastąpionych miejsc na naszej planecie" - napisał w poniedziałek na Twitterze DiCaprio.

"Zdegradowaliśmy trzy czwarte dzikich miejsc i zepchnęliśmy ponad milion gatunków na skraj wyginięcia. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, ponad połowa pozostałych dzikich obszarów Ziemi może zniknąć w ciągu najbliższych kilku dekad" - dodał.

"Aż 97 proc. powierzchni lądowej Galapagos objęte jest statusem parku narodowego. Nie próbujemy usuwać ludzi. Wszyscy staramy się współpracować, aby odrodzić te ekosystemy, a także wspierać społeczność. Oni chcą móc dalej rozwijać się razem z naturą" - stwierdziła Castano.

"Na przykład na Floreanie możesz tuż obok zobaczyć ziębę Darwina. Jeśli pójdziesz na plażę, gdzieś w kątach zobaczysz lwy morskie wygrzewające się w słońcu tuż obok ciebie. Nie boją się ludzi, ponieważ pracujemy razem" - dodała.

Castano wyjaśniła, że na efekty odbudowy przyrody "nie trzeba czekać pięć, 20 czy 50 lat, to są natychmiastowe rezultaty". DiCaprio przekazał już ponad 100 mln dolarów na różnorodne programy i projekty związane z ochroną środowiska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tomasz Jelonek, ks. Roman Bogusław Sieroń, ks. Bogdan Zbroja

Publikacja autorstwa reprezentantów krakowskiego i sandomierskiego środowiska teologiczno - biblijnego, jest próbą dotarcia do korzeni chrześcijańskiego ujęcia kwestii ekologicznej.

Ekologia nazywana jest szczególnym wyzwaniem XXI wieku. Problemy ochrony środowiska, ekologia człowieka, edukacja ekologiczna, ekologia integralna...

Skomentuj artykuł

Leonardo DiCaprio przekaże 43 mln dolarów na ratowanie archipelagu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.