Lotos po raz czwarty z Pucharem Polski

Koszykarki Lotosu Gdynia zdobyły Puchar Polski. W finale rozegranym w sobotę w Gdyni pokonały CCC Polkowice 76:64 (22:15, 21:13, 15:23, 18:13). To ich czwarty triumf w historii wznowionych w 2004 roku rozgrywek PP. Najlepszą zawodniczką dwudniowego turnieju uznana została środkowa Lotosu, Serbka Ivana Matovic. Zespoły finalistek zostały nagrodzone przez władze PLKK i PZKosz. samochodami marki Ford.

Spotkanie było mniej zacięte niż półfinałowa rywalizacja obydwu drużyn, które wygrały z faworytami - CCC z wicemistrzem Polski KSSSE AZS PWZS Gorzów Wlkp., a gdynianki z uskrzydloną sukcesem w Eurolidze Wisłą Can Pack Kraków.

Inicjatywę od początku miały gdynianki dopingowane przez liczną grupę kibiców. Polkowiczanki nie potrafiły powstrzymać środkowej Lotosu Serbki Ivany Matovic, która zdobyła sześć pierwszych. Podopieczne trenera Jacka Winnickiego prowadziły w połowie pierwszej kwarty 11:5, ale rzuty z dystansu Białorusinki Natalii Trafimawej i Czeszki Veroniki Bortelovej dały drużynie z Dolnego Śląska remis 11:11.

Gdynianki miały zdecydowaną przewagę pod tablicami (w pierwszych 20 minutach wygrały w tym elemencie 22:10), co w połączeniu ze skutecznością w rzutach zza linii 6,35 m Amerykanki Roneeki Hodges dało im w drugiej kwarcie wysoką przewagę. W 19. minucie różnica wynosiła 17 punktów (43:26).

W drugiej połowie polkowiczanki broniły agresywniej. To pozwoliło im wyprowadzać kontrataki i niwelować przewagę rywalek. Pod koszem świetnie spisująca się Amisha Carter (16 pkt i 13 zbiórek) była jednak osamotniona i bez pomocy koleżanek nie mogła przebić się przez las rąk wysokich zawodniczek Lotosu.

Po 30 minutach gdynianki prowadziły 58:51. Strefowa obrona koszykarek z Polkowic tylko na początku ostatniej części sprawiała kłopoty rywalkom. Rzuty ze skrzydła zza linii 6,25 m Olivii Tomiałowicz dały Lotosowi ponownie prowadzenie różnicą dziesięciu punktów. Podopiecznie trenera Jacka Winnickiego kontrolowały sytuację na parkiecie do końca, utrzymując bezpieczne prowadzenie.