Łukasz Kubot juz w ćwierćfinale

Łukasz Kubot awansował do ćwierćfinału mocno obsadzonego turnieju ATP na twardych kortach w Dausze (z pulą nagród 1,024 mln dol.). W środę najlepszy obecnie polski tenisista pokonał w drugiej rundzie 6:2, 7:5 (7-5) Ukraińca Serhija Stachowskiego.

Mecz trwał godzinę i 51 minut, a Polak odnotował w nim po cztery asy i podwójne błędy serwisowe, a jego rywal odpowiednio siedem i dwa.

W pierwszym secie Kubot dwukrotnie przełamał serwis rywala, wykorzystując dwa z czterech "break pointów". Dam dwukrotnie musiał się bronić przed stratą podania, ale zrobił to skutecznie i wygrał tę partię 6:2 w ciągu 35 minut wyrównanej walki. Na początku drugiego seta obydwu zawodnikom jeszcze trudniej przychodziło zdobywanie punktów, a w pierwszych czterech gemach Polak czterokrotnie wychodził z opresji przy własnym serwisie. Kubot nie wykorzystał w nim dwóch piłek na "breaka", a sam obronił pięć. Ponieważ nie doszło do przełamań konieczny był tie-break, w którym od stanu 0:1 Polak zdobył cztery kolejne punkty. Później odskoczył na 6:2, po czym nie wykorzystał trzech piłek meczowych, w tym dwóch przy własnym podaniu. Zakończył spotkanie przy czwartej okazji, a drugiej przy serwisie rywala.

Polak do turnieju zakwalifikował się na podstawie 101. pozycji w rankingu ATP World Tour i we wtorek w pierwszej rundzie wygrał z Marokańczykiem Karimem Maamounem 6:0, 6:2. W ćwierćfinale jego rywalem będzie zwycięzca toczącego się właśnie meczu pomiędzy Belgiem Oliverem Rochusem i Serbem Viktorem Troickim, rozstawionym z numerem piątym.

W Dausze Kubot startuje także w grze podwójnej, razem z Belgiem Stevem Darcisem. Wieczorem w ćwierćfinale zmierzą się z czesko-słowacką parą numer dwa: Frantiskiem Cermakiem i Michalem Mertinakiem. Jeśli wygrają, to w półfinale mogą trafić na polski debel Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski (nr 3.), który wcześniej - również w środę pod koniec dnia - musi się uporać z Rosjaninem Jewgienijem Koroliewem i Stachowskim.

W drabince turnieju w stolicy Kataru znajdują się m.in. nazwiska prowadzącego w rankingu ATP Szwajcara Rogera Federera i wicelidera klasyfikacji Hiszpana Rafaela Nadala, a jako rozstawiony z trójką gra Rosjanin Nikołaj Dawidienko, triumfator kończącego sezon ATP World Tour Finals w Londynie. Ta trójka w środę walczy o 1/4 finału.