Luzowanie obostrzeń. Jakie zmiany wejdą od 6 czerwca?

Luzowanie obostrzeń. Jakie zmiany wejdą od 6 czerwca?
Fot: KPRM/YT
1 tydzień temu
Ministerstwo Zdrowia / mł

"Sytuacja zdecydowanie się poprawia, a systematyczne luzowanie i wzrost mobilności nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyspieszenia pandemicznego". Na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił kolejne zmiany w obostrzeniach, które będą obowiązywać od 6 do 25 czerwca. 

Jak podał minister zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej, od dziś w życie wchodzą zmiany w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa, które będą obowiązywały od 6 do 25 czerwca.

- Przywracamy możliwość tradycyjnego prowadzenia targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem - 1 osoba na 15 mkw. Ten sam standard stosowany w sklepach, miejscach kultu - poinformował minister. - Otwarte zostaną sale zabaw dla najmłodszych, także z limitem 1 os na 15 mkw.

Limit obowiązujący na imprezach, w tym weselach, oraz podczas zgromadzeń publicznych zostanie zwiększony z 50 do 150 osób. Odpowiadając na pytanie dziennikarki, minister doprecyzował, że zgromadzenia spontaniczne pozostają zakazane. Nie została podjęta decyzja dotycząca dyskotek i klubów nocnych. 

Od 6 czerwca w transporcie zbiorowym będzie obowiązywać maksymalnie 75 proc. obłożenia.

Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione; one nie będą liczone ani w limitach hotelowych, ani w limitach konferencyjnych, ani w żadnych innych. Badania mówią, że szczepienia ograniczają transmisję w 90%. Chcemy zachęcać w ten sposób do szczepienia, bo ono będzie pewnego rodzaju przepustką, bo limity tych osób nie dotyczą - dodał minister.

Minister dodał także, że wczoraj został uruchomiony unijny paszport covidowy i już 400 tys certyfikatów zostało pobranych. 

Bardzo optymistyczną wiadomością jest to, że ostatnie zniesienie obostrzeń nie przekłada się na wzrost zakażeń.

- To jest pozytywna informacja, bo od początku maja realizujemy dość odważny program luzowania obostrzeń, a nie przekłada się to na wzrost liczby zakażeń - powiedział minister. - Pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach, najbardziej widać ją w hospitalizacjach - w ostatnim tygodniu to spadek rzędu 5 tys. łóżek, ale w poprzednich tygodniach sięgał nawet 8 tysięcy tygodniowo. 

- Obserwujemy bardzo wyraźny spadek zakażeń i hospitalizacji. Wynik na dziś to 600 zakażeń na ok 55 tys. wykonanych badań. I to jest najmniejszy wynik, z jakim mieliśmy do czynienia w czasie całej epidemii - powiedział minister Niedzielski. - Sytuacja zdecydowanie się poprawia, a systematyczne luzowanie nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyspieszenia pandemicznego, cały czas mamy do czynienia ze spadkiem, który ma dużą dynamikę - dodał. 

Ostatnio obostrzenia zmieniły się w piątek, 28 maja - ponownie otwarte zostały wtedy siłownie, baseny i kluby fitness, a restauracje otworzyły dla gości nie tylko ogródki, ale też sale w środku.

Szczegółowa informacja na temat okresu od 26 czerwca do 31 sierpnia zostanie podana w przyszłym tygodniu.  

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Luzowanie obostrzeń. Jakie zmiany wejdą od 6 czerwca?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.