Macron: bezpieczeństwo europejskie musi opierać się na czterech filarach

Macron: bezpieczeństwo europejskie musi opierać się na czterech filarach
(fot. PAP/EPA/FRANCOIS MORI / POOL)
PAP / ml

Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że "bezpieczeństwo europejskie musi opierać się na czterech filarach, którymi są: multilateralizm, partnerstwo strategiczne, autonomia bezpieczeństwa europejskiego i suwerenność państw członkowskich".

Przemawiając w Szkole Wojennej w Paryżu, francuski prezydent zauważył, że "bezpieczeństwo globalne jest nie do pomyślenia bez wielostronnego zaangażowania różnych aktorów, od których Francja oczekuje poszanowania prawa międzynarodowego, demokracji i wolności". To jedyny sposób, by odbudować zaufanie w stosunkach międzynarodowych - zaznaczył.

Przejrzystość i przestrzeganie zasady wzajemności w relacjach międzynarodowych, to dwa inne warunki zmniejszenia skali ryzyka, przed jakim stoi dziś Europa - powiedział.

Francja, która według Macrona, powinna uczynić ze swego potencjału nuklearnego tarczę gwarantującą bezpieczeństwo Europy, opowiada się za szczególnym uwzględnieniem multilateralizmu w przyszłej refleksji nad bezpieczeństwem międzynarodowym.

Prezydent oświadczył, że pociąga to za sobą konieczność włączenia Unii Europejskiej w prace nad nowym harmonogramem globalnych negocjacji rozbrojeniowych, a także potrzebę odbudowy ram instytucjonalnych dla tych rozmów. Ze swej stronny Unia Europejska powinna pogłębić wysiłki na rzecz zbudowania europejskiej tożsamości obronnej - podkreślił.

DEON.PL POLECA

 

"Europejczycy muszą odzyskać swe suwerenne prawo do określania, jakie są ich interesy i co jest dobre dla Unii" - powiedział Emmanuel Macron. Opowiedział się przy tym za bezzwłocznym zainicjowaniem strategicznego dialogu z Rosją, bo "tylko w ten sposób, poprzez dialog, Europa może zagwarantować sobie stabilność".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Macron: bezpieczeństwo europejskie musi opierać się na czterech filarach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.