Miasta nie mają pieniędzy na fajerwerki. Popyt rośnie wśród mieszkańców

Miasta nie mają pieniędzy na fajerwerki. Popyt rośnie wśród mieszkańców
fot. Erwan Hesry / Unsplash
PAP / pk

- Podczas Sylwestra nie ma w ogóle pokazów w miastach - powiedział właściciel bielskiej firmy Surex, Ryszard Suzdalewicz. Samorządy rezygnują z fajerwerków z powodu braku pieniędzy.

Ryszard Suzdalewicz powiedział, że zainteresowanie "osób cywilnych”" fajerwerkami jest bardzo duże, bo - jak uważa - nie ma profesjonalnych pokazów pirotechnicznych. - Podczas Sylwestra nie ma w ogóle pokazów w miastach. (...) W ubiegłym roku była to kwestia pandemii, a w tym roku pieniędzy. Robiliśmy kiedyś kilkanaście sylwestrowych pokazów w miastach, a teraz żadnego. Realizujemy natomiast zamówienia hoteli, restauracji. Jeśli tylko organizują Sylwestra, to chcą mieć pokazy fajerwerków - powiedział.

Szef firmy zaznaczył, że w Polsce zainteresowanie profesjonalną pirotechniką jest mniejsze niż w innych krajach europejskich. - Eksportujemy praktycznie do wszystkich krajów europejskich - dodał.

Finanse i dobrostan zwierząt

Jednym z samorządów, który zrezygnował z pokazów fajerwerków jest Bielsko-Biała. Prezydent Jarosław Klimaszewski przed pierwszym Sylwestrem pod swoimi rządami zorganizował sondę, w której mieszkańcy odpowiedzieli, czy chcą takiego pokazu, czy nie. Większość była wówczas przeciwna, więc się nie odbywają. Wyjątkiem był tegoroczny jubileusz 70-lecia powstania miasta w wyniku połączenia Bielska i Białej Krakowskiej.

W Szczyrku samorząd zdecydował inaczej. Zorganizuje o północy krótki pokaz na głównym placu kurortu. - Będzie krótki. Robimy go, bo zauważyliśmy, że wiele osób chce kupić fajerwerki. Mamy nadzieję, że poprzez miejski pokaz uda się wszystko skumulować i ograniczyć ilość samowolnego wystrzeliwania. Indywidualne używanie pirotechniki bywa niebezpieczne. (…) Zależy nam też na dobrostanie zwierząt - powiedziała Sabina Bugaj, szefowa szczyrkowskiej informacji turystycznej.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Miasta nie mają pieniędzy na fajerwerki. Popyt rośnie wśród mieszkańców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.