Miliony nie chodzą do dentysty, bo ich nie stać. Holendrzy tracą zdrowie, unikając kosztów

Miliony nie chodzą do dentysty, bo ich nie stać. Holendrzy tracą zdrowie, unikając kosztów
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Holendrzy coraz częściej rezygnują z wizyt u dentysty z powodu braku pieniędzy - alarmuje portal NOS. Federacja pacjentów szacuje, że 1,5 mln mieszkańców Niderlandów unika dentysty, aby uniknąć kosztów.

Portal informuje, że mieszkańcy kraju tulipanów coraz częściej chodzą z bólem zębów oraz stanami zapalnymi, albowiem nie stać ich na wizyty kontrolne i zabiegi stomatologiczne. Holenderska federacja pacjentów szacuje, że około 10 proc. populacji kraju nie odwiedziło dentysty w ciągu co najmniej dwóch lat, a głównym powodem są finanse.

Jednocześnie Infomedics, organizacja wysyłająca rachunki w imieniu dentystów, odnotowała wzrost liczby niezapłaconych należności za usługi. „Wizyta u dentysty jest postrzegana jako luksus, a przecież to podstawowa potrzeba” – napisał na Twitterze poseł Partii Pracy Julian Bushoff (PvdA).

Od 2006 roku opieka dentystyczna w Niderlandach nie jest objęta podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym i trzeba za nią płacić. Z informacji jaką przekazał ostatnio posłom minister zdrowia Ernst Kuipers raczej się to szybko nie zmieni, napisał bowiem on w liście do członków izby niższej parlamentu (Tweede kamer), że „nie popiera takiego rozwiązania”.

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Miliony nie chodzą do dentysty, bo ich nie stać. Holendrzy tracą zdrowie, unikając kosztów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.