Minister zdrowia o niechcianej ciąży: Natychmiast kupiłabym córce tabletkę

Minister zdrowia o niechcianej ciąży: Natychmiast kupiłabym córce tabletkę
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas briefingu prasowego. Fot. Jarek Praszkiewicz / PAP
PAP / mł

Minister zdrowia Izabela Leszczyna była we wtorek gościem w radiowej Trójce. Oprócz podania informacji dotyczących e-rejestracji wypowiedziała się też na temat tzw. tabletki dzień po.

Leszczyna: Natychmiast kupiłabym córce tabletkę

Szefowa MZ była pytana o kwestię tzw. tabletki dzień po i o to, czy gdyby miała 15-letnią córkę, to pozwoliłaby jej zażyć taką tabletkę. "Gdyby współżyła i powiedziała: mamuś, mogę być w ciąży, natychmiast poszłabym i jej kupiła - gdybyśmy mieli takie idiotyczne, okrutne prawo, jakie mamy dziś w Polsce" - odpowiedziała Leszczyna.

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która znosiła recepty na pigułki antykoncepcji awaryjnej dla osób od 15. roku życia. W ocenie prezydenta to za wczesny wiek na przyjmowanie takich tabletek bez zgody rodziców. W związku z tym resort zdrowia chce od 1 maja br. wdrożyć pilotażowy program, w ramach którego tzw. tabletki dzień po byłyby sprzedawane w aptekach w ramach tzw. recepty farmaceutycznej dla pacjentek powyżej 15. roku życia. Izabela Leszczyna zapowiedziała też, że zamierza umożliwić położnym ordynowanie antykoncepcji awaryjnej.

E-rejestracja rozładuje kolejki do lekarzy?  

Jak mówiła Leszczyna, wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe. Dodała, że pierwsze elementy e-rejestracji zamierza wprowadzić od 1 czerwca - obejmie ona określone specjalizacje. E-rejestracja służyć będzie pacjentom do zapisywania się, odwoływania wizyt, a koordynatorzy będą pilnować, by w systemie nie było niewykorzystanych "okienek".

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczyła Leszczyna, w tym celu działać będzie również infolinia - chodzi o pacjentów, którzy nie korzystają z cyfrowych technologii.

Resort zdrowia pracuje również nad projektem tzw. odwróconej piramidy świadczeń. Szefowa MZ wyjaśniła, że celem reformy będzie przesunięcie części pacjentów z opieki szpitalnej do ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Jak mówiła, szpitale miałyby się zajmować trudniejszymi przypadkami i częściowo zostać przemodelowane do świadczenia opieki długoterminowej - ze względu na starzenie się społeczeństwa.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Minister zdrowia o niechcianej ciąży: Natychmiast kupiłabym córce tabletkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.