Młode małżeństwa wybierają rozdzielność majątkową. "Wolą samodzielnie zarządzać majątkiem"

Młode małżeństwa wybierają rozdzielność majątkową. "Wolą samodzielnie zarządzać majątkiem"
Fot. J.M. Guyon / Depositphotos.com
PAP / mł

Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia - wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4-5 proc. respondentów.

Z raportu opublikowanego przez Santander Consumer Bank wynika, że 10 proc. osób w małżeństwie nie ma wspólnego majątku z małżonkiem. "Co ciekawe, w tej grupie jest najwięcej młodych małżonków w wieku 18-29 lat (42 proc.) i ankietowanych z dużych miast powyżej 250 tysięcy mieszkańców (19 proc.) – skomentowała wyniki badań Patrycja Długowska z Santandera.

Dodała, że rozdzielność majątkową deklarowało 28 proc. badanych z zarobkami między 5000 a 5999 zł netto oraz 24 proc. zarabiających od 6000 do 7499 zł na rękę. "Może to świadczyć np. o zmianach społecznych i większej niezależności młodych ludzi, którzy wolą samodzielnie zarządzać swoim majątkiem i finansami" - oceniła.

Najrzadziej na rozdzielność majątkową decydują się seniorzy w wieku 60-69 (5 proc.) i ponad 70 lat (4 proc.). Pod względem zarobków wspólny majątek najczęściej wybierają osoby zarabiające do 1999 zł netto (97 proc.) i między 3000 a 3999 zł na rękę (95 proc.). Zaznaczono, że 89 proc. ankietowanych z najwyższymi dochodami (powyżej 7500 zł na rękę) zdecydowało się na zachowanie wspólnoty majątkowej z małżonkiem.

DEON.PL POLECA

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w sierpniu 2023 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wojciech Węgrzyniak

Czasem może pojawić się pytanie, jak chrześcijanin ma się odnaleźć we współczesnym świecie. Na ile może wejść w ten świat, a na ile powinien uważać na zagrożenia.

Próbując odpowiedzieć na te pytania sięgamy do...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Młode małżeństwa wybierają rozdzielność majątkową. "Wolą samodzielnie zarządzać majątkiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.