MŚ: Hiszpania nadrabia straty, Chile liderem

Alexis Sanchez w walce o piłkę z dwoma Szwajcarami Reto Zieglerem (w środku) i Stevem von Bergenem (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

W meczach grupy H piłkarskich MŚ Hiszpania pokonała Honduras 2:0, a Chile wygrało ze Szwajcarią 1:0.

Hszpania kilka dni temu sensacyjnie przegrała ze Szwajcarią. Przed spotkaniem z Hondurasem trener Vincente del Bosque powiedział: "Teraz musimy wygrać sześć spotkań z rzędu". Jasno określił więc cel przed swoimi piłkarzami, a im pozostało "tylko" ten cel zrealizować. Honduras miał być pierwszą ofiarą połkniętą przez podrażnionych Hiszpanów.

Zaczęło się bardzo mocno. Mistrzowie Europy w pierwszych minutach nie schodzili z połowy rywali. W 7 minucie David Villa trafił w poprzeczkę, a w 11 Sergio Ramos główkował tuż ponad bramką Noela Valladaresa.

W 17 minucie Honduras wyprowadził kontrę, ale Iker Casillas był szybszy od dwóch napastników i zanim zdążyli dojść do piłki w polu karnym, ten miała ją już w rękach. Szybko zagrał do przodu, a tam po kilku podaniach piłka dotarła do Villi. Ten minął jednego obrońcę, okiwał drugiego i uderzył precyzyjnie obok bezradnego Valladerasa.

Później Hiszpanie mogli podwyzszyć wynik, ale trzykrotnie Fernando Torres nie wykorzystał okazji do zdobycia gola. Udało się sześć minut po przerwie, ale nie Torresowi. Pięknym uderzeniem tuż sprzed pola karnego popisał się Villa, piłka po rykoszecie od nogi obrońcy wpadła do siatki. Było 2:0 dla Hiszpanii.

W 61 minucie Emilio Izaguirre sfaulował w polu karnym Jesusa Navasa i sędzia podyktował "11". Villa stanął przed szansą na hat-tricka, ale uderzył niecelnie - tuż obok słupka.

W dalszej fazie meczu Hiszpanie nie forsowali tempa, a i tak mieli zdecydowaną przewagę. Kontrolowali grę i wyprowadzali kontry. Mogli strzelić przynajmniej jeszcze 2-3 gole. Honduras rzadko gościł pod bramką rywala. Hiszpania wygrała zasłużenie i czeka teraz na ostatni pojedynek w grupie z liderem, reprezentacją Chile.

1:0 David Villa (17'), 2:0 David Villa (51')

W Port Elizabeth zagrały dwie drużyny, które w pierwszych meczach grupy H zdobyły po trzy punkty. Drugie zwycięstwo przybliżyłoby znacznie jedną z nich do awansu do 1/8 finału MŚ. Ale w pierwszej części gry Szwajcarzy nie zrobili prawie nic, by pokonać rywali, Chilijczycy próbowali trochę bardziej, lecz bez efektu.

W 10 minucie z dystansu strzelali Arturo Vidal i Carlos Carmona, obydwa uderzenia odbił szwajcarski bramkarz Diego Benaglio. W 27 minucie Helweci mogli prowadzić. Gary Medel chciał podać do swojego bramkarza, a tymczasem zza pleców wyskoczył Blaise Nkufo, na szczęście dla Chilijczyków Claudio Bravo był szybszy i uprzedził Szwajcara.

W 31 minucie czerwoną kartką za uderzenie rywala łokciem ukarany został Valon Behrami. Grający w dziesięciu Szwajcarzy skoncentrowali się na obronie. W 40 minucie między obrońców wpadł Alexis Sanchez, ale strzelił wprost w bramkarza.

Druga połowa rozpoczęła się od zdecydowanych ataków Chile. Szwajcarzy przez kilka minut nie mogli wyjść z własnej połowy. W 49 minucie piłka wpadła wreszcie do siatki. Sanchez trafił z 19 metrów, gol jednak nie został uznany, ponieważ piłka odbiła się jeszcze od jednego z Chilijczyków, który był na spalonym. 6 minut później ten sam piłkarz nie potrafił wykorzystać sytuacji sam na sam.

Ale wreszcie w 75 minucie zespół z Ameryki Południowej przeprowadził akcję, która gola przyniosła. Dokładne podanie otrzymał wbiegający w pole karne Esteban Paredes, minął bramkarza i spod końcowej linii boiska zagrał do Marka Gonzaleza, a ten głową skierował piłkę do siatki.

Ostatnie minuty były niesamowite. Dwukrotnie po kontrach Paredes mógł podwyższyć na 2:0, raz uderzył ponad bramką, a za drugim razem obok słupka. W 90 minucie idealną sytuację na wyrównanie zmarnował Eren Derdiyok, który stojąc przed pustą bramką Chilijczyków strzelił niecelnie.

1:0 Mark Gonzalez (75')