MŚJ: Artur Nogal mistrzem świata na 500 m

PAP/PR

Artur Nogal (Marymont Warszawa) zdobył w sobotę w Moskwie złoty medal mistrzostwach świata juniorów (do lat 19) w łyżwiarstwie szybkim w wyścigu na 500 metrów. Także w drugim wyścigu Nogal był najlepszy, a wynik 35,73 jest rekordem Polski juniorów.

Srebrnym medalistą został Richard MacLennan (Kanada), a brązowym Aleksiej Bondarczuk (Kazachstan). Tomasz Pandyra (SN PTT Zakopane) był 22. a Mateusz Chabko (Górnik Sanok) 23. Startowało 56 zawodników z Polski, Kazachstanu, Kanady, USA, Rosji, Korei Płd., Japonii, Australii, Finlandii, Rumunii, Chin, Niemiec, Holandii, Białorusi, Szwajcarii i Włoch.

W piątek podopieczny trenera Andrzeja Święcickiego, nie dał szans rywalom. Uzyskał najlepszy wynik 35,89, będący rekordem Polski i toru Kryłackoje. W sobotę w drugim wyścigu Polak pojechał w parze z MacLennanem. Uzyskał jeszcze lepszy czas 35,73 i wyprzedził rywala o 0,11 s. Nogal w tym sezonie zajął drugie miejsce w klasyfikacji PŚ juniorów na tym dystansie, a na 1000 m był trzeci.

W biegu na 1500 metrów Mateusz Chabko (Górnik Sanok) zajął 40. miejsce. W tej samej konkurencji wśród juniorek Polki uplasowały się na odległych lokatach. Aleksandra Dębowska (Pilica Tomaszów Mazowiecki) była 46., Magdalena Borek (UKS Tomaszów Mazowiecki) 47., a Lillian Iwaniszyn (SN PTT Zakopane) 48. Zawody ukończyło 51 panczenistek.