Muszynianka zdetronizowana, Aluprof mistrzem

Radość Agaty Sawickiej z BKS-u. Aluprof Bielsko-Biała mistrzem Polski (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Siatkarki BKS-u Aluprof Bielsko-Biała mistrzyniami Polski! Bielszczanki zdetronizowały Bank BPS Muszyniankę Fakro, wygrywając w piątym, decydującym meczu finału 3:1 (-21, 12, 16, 22).

Spotkanie lepiej rozpoczęły gospodynie, wykorzystując błędy zawodniczek z Muszyny. Set toczył się pod dyktando prowadzących bielszczanek. Podopieczne Bogdana Serwińskiego mozolnie odrabiały straty, by po chwili znów pozwalać rywalkom na seryjne zdobywanie punktów. Ale od stanu 19:19 to zespół gości zdołał kilkoma udanymi akcjami wypracować sobie przewagę, której już nie oddał.

Choć pierwszy set wygrała Muszynianka, to jednak lepiej wyglądała gra Aluprofu. Bielszczanki były szybsze, skuteczniejsze w ataku i grze blokiem, a przede wszystkim grały z wielkim zaangażowaniem w obronie. W porównaniu z nimi zawodniczki z Muszyny prezentowały się zaskakująco statycznie, popełniały masę błędów, po których gospodynie spokojnie punktowały.

Wrażenia z pierwszego seta przełożyły się na wynik w kolejnych partiach. W drugiej odsłonie Aluprof rozbił obrończynie mistrzowskiego tytułu, zwyciężając do 12. Trzeci wygrał do 16 i kibice zgromadzeni w bielskiej hali zaczęli szykować się do fetowania sukcesu. Ale w czwartym secie Muszynianka podjęła walkę i wykorzystując okres słabej gry gospodyń wyszła na prowadzenie 16:12. Bielszczanki nie zamierzały dopuścić do tie-breaka. Przezwyciężyły chwilowy kryzys, doprowadziły do wyrównania po 17, a w końcówce nie dały szans rywalkom.

Zespół BKS-u zdobył ósme mistrzostwo Polski w historii, przerywając dwuletnią dominację Muszynianki.