Na Słowacji od czerwca potwierdzono 35 zakażeń wariantem Delta

Na Słowacji od czerwca potwierdzono 35 zakażeń wariantem Delta
(fot. unsplash.com)
PAP / jb

Od czerwca na Słowacji potwierdzono 35 przypadków zakażenia wariantem Delta koronawirusa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Zdrowia Publicznego (UVZ) Dasza Raczkova. Prezydent Zuzana Czaputova zaapelowała o przyspieszenie kampanii szczepień.

 

Szefowa państwa zwróciła uwagę, że Słowacja wypada najgorzej w porównaniu z sąsiednimi krajami pod względem liczby zaszczepionych osób. Powiedziała, że wśród przyczyn tego stanu rzeczy są dezinformacja oraz zachowanie niektórych polityków kwestionujących sens szczepień. Na spotkaniu z pracownikami mobilnego centrum szczepień w Żylinie w północnej części kraju oceniła, że takie rozwiązanie powinno poprawić sytuację ze szczepieniami. Mobilne centra mają odwiedzać zakłady pracy oraz osady romskie.

Czaputova zaapelowała do polityków o zakończenie sporów wokół akcji szczepień. Nawiązała w ten sposób do działania ministra finansów, byłego premiera Igora Matovicza, który wstrzymał jej finansowanie, domagając się od resortu zdrowia licznych dodatkowych dokumentów.

DEON.PL POLECA


O udział w szczepieniach zaapelowali także przedstawiciele Urzędu Zdrowia Publicznego. Według nich tylko szczepienia mogą ochronić Słowaków przed Covid-19. Większość osób zakażonych wariantem Delta przyjechała z zagranicy, ale są wśród nich także członkowie ich rodzin lub bliscy znajomi. Raczkova poinformowała także, że niektóre zakażone osoby nie miały żadnych kontaktów z zagranicą.

Według ostatnich danych resortu zdrowia na Słowacji pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 2 mln 140 tys. ludzi; dwie dawki otrzymało ponad 1 mln 700 tys. 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Pozwól nadziei rozkwitnąć na nowo

Kanapa, stół, okno z widokiem na niebo – to od jakiegoś czasu cały nasz świat. Wśród czterech ścian zatęskniliśmy za zwykłą codziennością i wypiciem kawy z dawno niewidzianym bliskim. Wielu...

Skomentuj artykuł

Na Słowacji od czerwca potwierdzono 35 zakażeń wariantem Delta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.