Na zalanych terenach pojawiają się szabrownicy. Służby będą bezwzględne
Ponad osiem tysięcy policjantów działa na terenach objętych powodzią. Policja dostała już dwanaście zgłoszeń dotyczących szabrowników. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapowiedział we wtorek, że wobec szabrowników służby będą działały "z całą surowością i bezwzględnością".
"Wyjątkowo obrzydliwa kradzież"
Siemoniak podczas wtorkowej - wspólnej z szefem MON - konferencji prasowej we Wrocławiu podkreślił, że działania wobec szabrowników - w oparciu o prawo - będą bezwzględne. "To jest po prostu złodziejstwo, kradzież, (rzecz - przyp. PAP) wyjątkowo obrzydliwa w kontekście tego wszystkiego, co się wydarzyło" - powiedział szef MSWiA.
Jak tłumaczył minister, w działaniach wobec szabrowników ważne jest to, by siły policyjne były wsparte siłami Żandarmerii. "Chodzi o to, żeby dodatkowe siły - mówimy o 1000 policjantów i żandarmów - były we wszystkich możliwych miejscach. Mamy już kilkanaście zgłoszeń dotyczących szabrowników" - poinformował szef MSWiA. Jak dodał, służby będą działać z "całą surowością i bezwzględnością".
Podczas konferencji do działań szabrowników odniósł się także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że ich działania są "ohydne", wykorzystujące ludzką tragedię. "Będziemy wyłapywać i surowo karać wszystkich tych, którzy zdobędą się na taki czyn" - powiedział.
KGP: dwanaście zgłoszeń, potwierdzono jedno w Kłodzku
Na terenach objętych powodzią policja otrzymała od obywateli 12 zgłoszeń, które miały dotyczyć szabrowników. Z tych 12 zgłoszeń mamy jedną potwierdzoną sytuację - poinformowała we wtorek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak. Przekazała, że na terenach powodziowych działa ponad 8 tys. policjantów,
Do potwierdzonego zdarzenia doszło w Kłodzku. Jak przekazała rzecznik KGP, zatrzymane zostały tam dwie osoby, które próbowały z zalanej stacji benzynowej ukraść papierosy i alkohol. Dodała, że z uwagi na to, że wartość strat wynosiła poniżej 800 zł, zostało to zakwalifikowane jako wykroczenie. "Zatrzymani zostali ukarani mandatami karnymi" - przekazała.
Policjanci z wydziału kryminalnego pilnują dobytku osób po ewakuacji
"Reagujemy na wszystkie sytuacje i zagrożenia. Na zalanych terenach są policjanci pionu kryminalnego, którzy pilnują wszystkich pozostawionych po ewakuacji majątków i dobytku" - powiedziała Nowak. Dodała, że policjanci z pionu kryminalnego nie są umundurowani, żeby działać bardziej anonimowo. Rzecznik KGP poinformowała, że na terenach objętych powodzią działa 8706 policjantów; mają 16 łodzi, pontony, reflektory, agregaty i sześć śmigłowców (4 Belle, 2 Black Hawki).
Zaznaczyła, że od początku działań ewakuowanych zostało 3826 osób, a policyjnymi śmigłowcami ewakuowano 80 osób, w tym z zawałem, podejrzeniem udaru oraz osoby dializowane.
PAP / mł
Skomentuj artykuł