Nadchodzą nieuchronne kryzysy. Media ujawniły wewnętrzny raport kanadyjskiej policji

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Rząd Kanady i policja muszą liczyć się z rosnącą liczbą kryzysów powodowanych dezinformacją, polaryzacją społeczeństwa czy skutkami zmian klimatu – ostrzegła w ujawnionym przez media wewnętrznym raporcie kanadyjska policja.

„Siły porządkowe powinny spodziewać się postępującej społecznej i politycznej polaryzacji, podsycanej przez kampanie dezinformacyjne i rosnący brak zaufania do instytucji demokratycznych” - napisano w wewnętrznym raporcie policji federalnej (RCMP). Raport, do którego dostęp uzyskał publiczny nadawca CBC, powstał w 2022 r. w zespole prognoz strategicznych RCMP.

DEON.PL POLECA

"Sytuacja prawdopodobnie pogorszy się w najbliższych pięciu latach"

Analitycy ostrzegli, że zmiany geopolityczne, technologiczne i społeczne „mogą zakłócić lub zmienić pracę i działania sił porządkowych w nieprzewidywalny sposób”. Wskazali odczuwalne na całym świecie kryzysy, takie jak atak Rosji na Ukrainę czy pandemia Covid-19, przewidując, że „sytuacja prawdopodobnie pogorszy się w najbliższych pięciu latach”, m.in. w związku ze skutkami zmian klimatu. Naukowcy przewidują, że zmieniający się klimat będzie przynosił coraz więcej gwałtownych opadów, a jednocześnie coraz dotkliwsze susze, powodzie i fale upałów na całym świecie. „Siły policyjne muszą przygotować się na to, że destrukcyjne zjawiska pogodowe będą miały wpływ na wszystkie szczeble administracji rządowej, wliczając w to infrastrukturę krytyczną, zwiększającą się presję na wycofanie się z Arktyki i inne czynniki” - napisano w raporcie.

Europejski serwis monitorowania atmosfery Copernicus podał, że w br. odnotowano najcieplejszy luty w historii pomiarów. Średnia temperatura powietrza wyniosła 13,54 st. C, tj. o 0,81 stopnia powyżej średniej dla lutego z lat 1991-2020. Szacowane temperatury dla lutego z okresu przedindustrialnego były średnio o 1,77 stopnia niższe.

Dużym wyzwaniem będzie niezadowolenie społeczne

W Kanadzie rekordowe pożary lasów przyczyniły się w 2023 roku do emisji prawie 410 mln ton związków węgla, co stanowiło 27 proc. światowych emisji pochodzących z pożarów lasów – szacował Copernicus. W tym roku pożary zaczęły się już w lutym, w prowincji Alberta.

W raporcie wyliczono też konsekwencje potencjalnej recesji, której obawiano się podczas pandemii, gdy w 2020 r. kanadyjski PKB spadł o 5 proc., w 2021 r. odbił się w górę o 5,3 proc., a w 2022 r. znów się obniżył - do 3,8 proc. Analitycy przewidywali, że niezadowolenie społeczne w połączeniu z groźbą gorszej sytuacji gospodarczej i polaryzacją polityczną staną się dużym wyzwaniem. Podkreślali, że szczególnie młodsze pokolenia będą doświadczać niższego standardu życia, zaś np. wielu Kanadyjczyków w wieku do 35 lat nie będzie stać na kupno domu.

Według ubiegłorocznych szacunków rządowej korporacji ubezpieczającej kredyty mieszkaniowe, CMHC, Kanada potrzebuje dodatkowo 3,5 mln nowych mieszkań i domów do 2030 r., by zaspokoić potrzeby i przywrócić dostępność cenową. W grudniu ub.r. rząd ogłosił, że wykorzysta pomysł z czasów II wojny światowej, czyli gotowe tanie projekty dostępne dla deweloperów, by wesprzeć budownictwo mieszkaniowe.

„Różnica między skrajnymi poziomami zamożności w krajach rozwiniętych jest obecnie większa niż kiedykolwiek” - ostrzeżono, podkreślając, że na resentymentach i związanych z nimi spiskowych teoriach dziejów swoją pozycję polityczną budują populiści, których wpływy rosną w krajach liberalnej demokracji.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nadchodzą nieuchronne kryzysy. Media ujawniły wewnętrzny raport kanadyjskiej policji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.