NATO zachowa obecność dyplomatyczną w Afganistanie mimo postępów ofensywy Talibów

NATO zachowa obecność dyplomatyczną w Afganistanie mimo postępów ofensywy Talibów
fot. PAP/EPA/STRINGER
PAP / ml

Urzędnik NATO przekazał w niedzielę Reuterowi, że Sojusz "nieustannie ocenia sytuację w Afganistanie", a bezpieczeństwo jego personelu ma dla niego najwyższe znaczenie. Urzędnik zaznaczył, że NATO zachowa dyplomatyczną obecność w Afganistanie mimo postępów ofensywy Talibów.

"Wspieramy wysiłki Afgańczyków na rzecz znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu i jest to teraz pilniejsze niż kiedykolwiek" - dodał rozmówca Reutera.

Wcześniej źródło w NATO podało, że część personelu z UE ewakuowano do "bezpiecznego miejsca" w Kabulu.

W niedzielę rano talibowie zaczęli wkraczać z różnych kierunków do stolicy Afganistanu, Kabulu, ale otrzymali rozkaz, by pozostać u bram miasta. Pojawiły się informacje, że Kabul zostanie "poddany pokojowo" i powołany zostanie rząd tymczasowy. Stolica nadal otoczona jest przez talibów, jedynym sposobem na jej opuszczenie jest wylot z lotniska w Kabulu.

W piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, po spotkaniu w Brukseli ambasadorów państw Sojuszu, oznajmił, że NATO zrobi wszystko, aby wesprzeć rząd Afganistanu. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NATO zachowa obecność dyplomatyczną w Afganistanie mimo postępów ofensywy Talibów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.