Naukowcy alarmują: pożary lasów spowodowały rekordowe zanieczyszczenie atmosfery
Rozległe pożary lasów spowodowane suszą w Europie wprowadziły do atmosfery od czerwca do sierpnia 6,4 mln ton związków węgla - wynika z szacunków naukowców. To największa ilość od 15 lat - poinformowała działająca w ramach Unii Europejskiej organizacja monitorująca atmosferę „Copernicus”.
Według jej raportu od początku roku spłonęło ponad 750 tys. hektarów ziemi, czyli prawie trzy razy więcej niż zwykle. Tylko od początku czerwca do początku września spłonęło 508 260 hektarów.
Pożary a zanieczyszczenie powietrza
Latem na wielu obszarach Europy wystąpiły pożary lasów i dzikich wysypisk. Według naukowców, szczególnie wysoką emisję węgla - w postaci gazów, cząstek lub materiału organicznego – spowodowały pożary w zachodnio-rosyjskich okręgach administracyjnych Riazań i Niżny Nowogród. Tak wysoki poziom zanieczyszczenia odnotowano ostatnio podczas dużych pożarów torfowisk w 2010 roku.
Do niezwykle dużej liczby pożarów doszło również w regionie Amazonii - wynika z badań, na które powołuje się “Copernicus”. Według tych informacji brazylijski instytut badawczy zarejestrował w sierpniu ponad 31,5 tys. pożarów lasów, co jest rekordem dla tego miesiąca od 2010 r. W pierwszych dniach września liczba pożarów wzrosła w całej Amazonii.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł