Naukowcy zbadali, że alkohol źle wpływa na rozpoznawanie emocji

Naukowcy zbadali, że alkohol źle wpływa na rozpoznawanie emocji
Fot. Mathew Schwartz / unsplash.com
PAP / tk

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych zbadała, że stan upojenia alkoholowego utrudnia zdolność do interpretowania mimiki twarzy innych osób. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn. Specjaliści potwierdzili także, że alkohol może być przyczyną agresji i przemocy.

Odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego spożywanie alkoholu często wiąże się ze szkodliwymi konsekwencjami interpersonalnymi i społecznymi, takimi jak agresja fizyczna.

Zespół badaczy, chcąc dowiedzieć się, jak spożycie alkoholu może wpłynąć na umiejętność interpretowania emocji innych ludzi na podstawie wyrazów ich twarzy, zrekrutował 114 dorosłych osób (w tym 60 proc. mężczyzn) w średnim wieku 24 lata. Badani byli “wyłapywani” przez 3 noce, w trakcie których uczestniczyli w spotkaniach towarzyskich lub imprezach, na których spożywali alkohol.

Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich nawyków związanych ze spożywaniem alkoholu, m.in. jak często i w jakich ilościach go spożywali. Na tablecie rozpoznawali też emocje, prezentowane przez nieznane im osoby - złość, szczęście, smutek, obrzydzenie lub neutralność. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu mierzono za pomocą testu Breath Alcohol Content (BrAC), działającym jak alkomat.

Następnie specjaliści wykorzystali analizę statystyczną, aby znaleźć powiązania między BrAC, umiejętnością rozpoznawania emocji i cechami demograficznymi, w tym płcią.

Niekorzystny wpływ alkoholu

Uczestnicy, którzy byli w większym stanie upojenia alkoholowego, wykazywali trudność w odczytywaniu emocji z twarzy innych osób. Zwiększone odurzenie wiązało się z niższą dokładnością czytania emocji szczególnie wśród mężczyzn - w przypadku kobiet spadek tej umiejętności był nieznaczny. Emocją, która była najlepiej rozpoznawana było szczęście, z kolei zidentyfikowanie smutku okazało się najtrudniejszym wyzwaniem. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe BrAC było powiązane z większą trudnością w rozpoznawaniu smutku, wstrętu i neutralności. Wśród mężczyzn wyższe BrAC wiązało się z gorszym rozpoznawaniem takich emocji jak smutek, złość i neutralność.

“Nasze wyniki potwierdzają teorię krótkowzroczności alkoholowej, zgodnie z którą spożycie alkoholu zawęża percepcję i powoduje, że ludzie w swoim zachowaniu mogą skupiać się na przyjemnościach, a nie na konsekwencjach” - mówi Alexander Melkonian z Mental Illness Research, Education and Clinical Center (MIRECC) w Stanach Zjednoczonych, jeden z autorów badania. “Wywołane przez alkohol deficyty w przetwarzaniu informacji społecznych, zwłaszcza u mężczyzn, mogą być przyczyną agresji i przemocy” - tłumaczy.

Specjaliści w swoich przyszłych badaniach chcą skupić się na przeanalizowaniu implikacji behawioralnych rozpoznawania (lub nie) twarzy ludzi pod wpływem alkoholu, oraz roli ich osobowości i cech psychologicznych.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ

Kochaj mnie tato! jest to zbiór jedenastu medytacji poświęconych ojcostwu. Stanowią one zachętę dla ojców, aby w swym zapracowaniu i pogoni za sukcesem docenili swoją najważniejszą życiową rolę - bycia tatą.

Autor odwołując się do...

Skomentuj artykuł

Naukowcy zbadali, że alkohol źle wpływa na rozpoznawanie emocji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.