Nie będzie budowy bez pozwolenia

Nie będzie budowy bez pozwolenia
(fot. flickr.com/edgeplot)
PAP / wab

Nie będzie można rozpocząć inwestycji bez pozwolenia na budowę - Trybunał Konstytucyjny uznał prawo budowlane za niekonstytucyjne. Przepisy zaskarżył jeszcze poprzedni prezydent, Lech Kaczyński.

W zakwestionowanych przez poprzedniego prezydenta przepisach zlikwidowano instytucję pozwolenia na budowę i zastąpiono ją zgłoszeniami. Brak reakcji organu władzy publicznej na zgłoszenie w ciągu 30 dni oznaczał milczącą zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Zgłoszenie to nie rodzi obowiązku zawiadomienia stron, zwłaszcza, że po wydaniu milczącego przyzwolenia na budowę, organ administracji nie musi nikogo o tym zawiadamiać.

- Nowelizacja zbytnio faworyzuje inwestorów kosztem osób trzecich. Milczenie urzędu, które oznacza zgodę na budowę, nie daje się w żaden sposób zaskarżyć, bo cała procedura odbywa się w tajemnicy - tylko organ administracyjny ma pełną wiedzę o postępowaniu - argumentował podczas posiedzenia Trybunału występujący w imieniu skarżącego mecenas Roman Nowosielski.

Jak dodał, to prawo przerzuca z państwa na obywateli konieczność dbania o swoje prawa, dlatego też domagał się uznania zmian w przepisach za niekonstytucyjne. Podobne stanowisko zajął przedstawiciel prokuratora generalnego Robert Hernand.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie będzie budowy bez pozwolenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.