Niebywałe odkrycie w Kamieniu Pomorskim. Na cmentarzu leżała rzadka moneta Albrechta Hohenzollerna

Niebywałe odkrycie w Kamieniu Pomorskim. Na cmentarzu leżała rzadka moneta Albrechta Hohenzollerna
Fot. Canva / Facebook.com
PAP / tk

Renesansowa srebrna moneta Albrechta Hohenzollerna została odnaleziona w trakcie prac porządkowych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim. To bardzo rzadkie znalezisko w północnej części Pomorza Zachodniego - ocenił archeolog Grzegorz Kurka.

Moneta to trojak (3 grosze) z mennicy w Królewcu. Na awersie monety w jego centralnej części jest popiersie Albrechta Hohenzollerna - ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (1511-1525), a następnie, po złożeniu hołdu lennego królowi Polski Zygmuntowi Staremu 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie, władcy w Prusach Książęcych (do śmierci w 1568 roku).

DEON.PL POLECA
Do tej pory w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej był tylko jeden tego rodzaju zabytek - powiedział dyrektor placówki, archeolog Grzegorz Kurka.

- Jest to moneta bardzo rzadka w północnej części Pomorza Zachodniego. Została najprawdopodobniej zagubiona w XVI wieku. Mógł zgubić ją mieszkaniec Kamienia Pomorskiego lub osoba przyjezdna. Na fakt, że jest to zguba wskazuje miejsce jej znalezienia - przy drodze z Kamienia w kierunku Szczecina. W XVI wieku też była tu droga - zrelacjonował Kurka.

Muzeum czeka teraz na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie miejsca, gdzie ma trafić moneta. - Mamy nadzieję, że trafi do naszych zbiorów - dodał archeolog.

Moneta zostanie poddana konserwacji. Prawdopodobnie będzie można ją zobaczyć na wystawie już wiosną lub latem.

Albrecht Hohenzollern był siostrzeńcem króla Zygmunta Starego - jego matką była córka Kazimierza Jagiellończyka, Zofia Jagiellonka. W 1544 roku - tym samym, z którego pochodzi moneta - założył w Królewcu uniwersytet, na takich samych prawach jak Akademia Krakowska.

Ciekawostką jest, że był fundatorem stypendium dla polskiego poety Jana Kochanowskiego.

Pochowany został w Królewcu. Jego grobowiec został zniszczony w trakcie nalotów pod koniec II wojny światowej - zachowała się jedynie część pomnika grobowego z 1572 roku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Niebywałe odkrycie w Kamieniu Pomorskim. Na cmentarzu leżała rzadka moneta Albrechta Hohenzollerna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.