Niemcy odsyłają migrantów do Polski. Ujawniono najnowsze dane

6 maja w Niemczech weszły w życie jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów migracyjnych w ostatnich latach. Władze federalne zapowiadają „zero tolerancji” dla nielegalnej imigracji. Już wcześniej, bo od października 2023 roku, wprowadzono kontrole na granicy z Polską, a teraz – w związku z otwarciem tzw. centrum dublińskiego w Eisenhüttenstadt – nasilają się działania związane z odesłaniem migrantów do krajów pierwszego wjazdu, w tym do Polski.
Tysiące migrantów odesłanych do Polski
-
od połowy października 2023 r. do końca 2023 r. do Polski zawrócono ponad 1,6 tys. osób, a 64 osoby deportowano;
-
w 2024 roku liczby te wzrosły – ponad 9,3 tys. osób zawrócono, a ponad 350 deportowano;
-
w pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku do Polski zawrócono już blisko 1 tys. osób, a 24 osoby deportowano.
Łącznie w ciągu 2,5 roku (od października 2023 do lutego 2025) z Niemiec do Polski odesłano ponad 13,3 tys. migrantów.
Kim są odesłani?
Z danych przekazanych przez niemieckie służby wynika, że największą grupę odesłanych stanowili Ukraińcy, a także Syryjczycy, Afgańczycy, Gruzini i Hindusi. Wśród osób deportowanych największą liczbę stanowili Hindusi, a dalej Ukraińcy, Afgańczycy, Egipcjanie i Syryjczycy.
Polska zaniepokojona?
Otwarcie centrum dublińskiego w Eisenhüttenstadt, położonym tuż przy granicy z Polską, wywołało obawy o zwiększoną liczbę migrantów kierowanych z Niemiec do naszego kraju. Zgodnie z unijnym prawem (tzw. rozporządzenie dublińskie), migranci mogą być zawracani do pierwszego państwa UE, do którego wjechali – często jest to Polska.
Według nieoficjalnych szacunków, do Polski może trafiać rocznie nawet ok. tysiąca migrantów w ramach procedur dublińskich.
Skomentuj artykuł