Niemcy poprą powołanie komisarza ds. euro

Niemcy poprą powołanie komisarza ds. euro
Niemcy poprą powołania komisarza ds. euro (fot. EPA/OLIVIER HOSLET )
PAP / ad

Niemcy popierają holenderską propozycję, by w Komisji Europejskiej zasiadał komisarz ds. euro, który nadzorowałby i wymuszał przestrzeganie zasad dyscypliny budżetowej przez kraje członkowskie - poinformowała w piątek niemiecka kanclerz Angela Merkel.

"Pomysł powołania takiego komisarza o szczególnych uprawnieniach, jest interesujący i Niemcy to popierają. Powinniśmy dalej myśleć w tym kierunku" - oświadczyła Merkel na konferencji prasowej w Berlinie po rozmowach z premierem Holandii Markiem Rutte.

"Wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu jest już dużym postępem, ale prawo interwencji, potrzebne w przypadkach, gdy kraje notorycznie nie spełniają zobowiązań, wynikających z paktu, nie jest jeszcze wystarczająco ukształtowane. Dlatego propozycja Holandii jest dobra" - dodała kanclerz.

Holandia zaproponowała we wrześniu, by jeden z członków KE otrzymał uprawnienia, związane z nakładaniem sankcji na kraje łamiące zasady dyscypliny budżetowej. Mógłby on podejmować decyzje niezależnie od całej KE, podobnie jak komisarz ds. konkurencji w sprawach kartelowych.

Zdaniem Merkel ze szczytu UE, który odbędzie się 17 i 18 października, powinien popłynąć sygnał dotyczący rekapitalizacji europejskich banków.

"Jesteśmy konfrontowani z opiniami, że banki nie dysponują wystarczającym kapitałem. Jeśli pojawią się propozycje dokapitalizowania banków, to je wdrożymy" - potwierdziła Merkel.

Zastrzegła, że w tej sprawie konieczne jest jednak zachowanie "hierarchii". "Najpierw banki same muszą spróbować pozyskać kapitał. Jeśli to się nie uda, należy sięgnąć po państwowe instrumenty, którymi dysponują kraje członkowskie - tak jak postąpiliśmy w latach 2008-2009. Dopiero wówczas, gdy jakiś kraj nie zdoła tego przeprowadzić własnymi siłami, można wykorzystać w tym celu mechanizm Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF)" - podkreśliła niemiecka kanclerz.

Według nieoficjalnych doniesień mediów Berlin i Paryż mają odmienne stanowiska w sprawie wykorzystania środków EFSF na rekapitalizację europejskich banków. Możliwość takiego zastosowania pieniędzy z funduszu ratunkowego dla zadłużonych krajów strefy euro przewiduje uzgodniona w lipcu reforma EFSF.

O możliwości kompromisu w tej sprawie Merkel rozmawiać będzie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, który w najbliższą niedzielę po południu przyjedzie do Berlina.

Przedłużający się kryzys grecki osłabia europejskie banki, które coraz bardziej niechętnie pożyczają pieniądze sobie nawzajem. Jak podał w czwartek dziennik "Financial Times", banki w Europie mogą potrzebować nawet do 232 mld euro kapitału. Upadek grozi belgijsko-francuskiemu bankowi Dexia m.in. z powodu kryzysu zadłużeniowego w Grecji. Dexia miała w czerwcu greckie obligacje o wartości 4,3 mld euro.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet zapowiedział w czwartek, że w ramach walki z kryzysem sektora bankowego EBC udostępni bankom komercyjnym długoterminowe kredyty na 12 albo 13 miesięcy. EBC chce także wspomóc banki skupując listy zastawne (covered bonds) o łącznej wartości - jak oszacował Trichet - 40 mld euro. Podobne środki EBC zastosował w czasie kryzysu finansowego w 2008 i 2009 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy poprą powołanie komisarza ds. euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.