Niezwykłe znalezisko na Wawelu. Przypadkowo odkryto grób polskiego króla?

Niezwykłe znalezisko na Wawelu. Przypadkowo odkryto grób polskiego króla?
Fot. depositphotos.com / Facebook.com
rmf24.pl / tk

W trakcie konserwacji kaplicy króla Jana Olbrachta w wawelskiej katedrze doszło do niezwykłego znaleziska. Archeolodzy pod posadzką kaplicy odkryli grób, który może być miejscem spoczynku polskiego monarchy.

- Nie ma jeszcze dowodu, który rozstrzygałby tę kwestię. Będziemy mieć pewność po przeprowadzeniu badań – powiedział Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Mimo że Jan Olbracht spoczywa na Wawelu, jego grób nigdy wcześniej nie był badany. Początkowo sądzono, że pochówek znajduje się na środku kaplicy. Okazuje się jednak, że grób może znajdować się przy południowej ścianie wnętrza.

Badanie wnętrza grobu

- Pod ścianą jest jakiś grób, przesklepiony ceglanym sklepieniem. Wiemy, bo jest tam mały otwór, który powstał prawdopodobnie w XVIII wieku przez nieostrożność robotników, którzy stawiali ołtarz. W środku coś jest. Są elementy drewniane, być może jest to pozostałość po szalunku. Ale trzeba tam wpuścić endoskop, czyli małą kamerę światłowodową z oświetleniem, która pozwoli stwierdzić, co jest w środku  - powiedział Wilamowski, dodając, że „Jeśli będzie tam korona, berło królewskie, jabłko, szaty, może także miecz, to będzie grobowiec króla”.

Badanie endoskopowe zostanie przeprowadzone w najbliższych tygodniach. Jak mówił dyrektor Wilamowski, jeśli nie przyniesie ono rozstrzygnięcia, trzeba będzie przeprowadzić kolejne badania, innymi metodami.

- Staramy się jako archeolodzy, jako konserwatorzy nie ingerować w pochówki królewskie, jeżeli nie ma takiej potrzeby - zaznaczył dyrektor Biura SKOZK w rozmowie z rmf24.pl.

„Konserwacja kaplicy króla Jana Olbrachta w katedrze na Wawelu zaplanowana jest na dwa lata. Pracuje tam ekipa archeologów pod kierunkiem Tomasza Wagnera. I to właśnie oni dokonali sensacyjnego odkrycia” – podaje rmf24.pl.

Źródło: rmf24.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niezwykłe znalezisko na Wawelu. Przypadkowo odkryto grób polskiego króla?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.