Nord Stream 2. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwa podmioty powiązane z Rosją

Nord Stream 2. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwa podmioty powiązane z Rosją
Antony Blinken sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych (Fot. Youtube/Channels Television)
1 tydzień temu
PAP/dm

Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek sankcje na dwa powiązane z Rosją podmioty, zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Sankcjami objęta została firma Transadria Ltd. i jej statek. Nazwa drugiego podmiotu nie została ujawniona. Kreml uważa ewentualne nowe sankcje za niezgodne z prawem i niesłuszne.

Agencje przypominają, że administracja Bidena odstąpiła w lipcu od sankcji na niemieckie firmy zaangażowane w NS2 i osiągnęła porozumienie z Niemcami w sprawie rurociągu.

Niemcy zgodziły się podjąć działania, jeśli Rosja użyje gazu jako broni w stosunkach z Ukrainą, ale pakt nie określił konkretnych kryteriów oceny.

Na początku zeszłego tygodnia niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG, jako operatora gazociągu Nord Stream 2. BNetzA uzasadnił, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Wg rosyjskiej prasy zwłoka oznacza, że uruchomienie Nord Stream 2 może opóźnić się do lata 2022 roku.

Do sprawy odniósł się Kreml, który uważa ewentualne nowe sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 za niezgodne z prawem i niesłuszne oraz odnosi się do nich nadzwyczaj negatywnie.

- Uważamy to za niezgodne z prawem i niesłuszne, szczególnie na tle wysiłków, by rozwijać przerwany wcześniej dialog - powiedział Pieskow. Określił też restrykcje wobec Nord Stream 2 jako „kontynuację języka sankcji, z którego Waszyngton uparcie nie chce zrezygnować”.

Rosyjska agencja TASS podała, że Pieskow mówił o możliwych dalszych sankcjach wobec Nord Stream 2.

Transadria to cypryjska spółka, której statek uczestniczył w budowie niemiecko-rosyjskiej magistrali.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Nord Stream 2. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwa podmioty powiązane z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.