Nowa Prawica laicka

Nowa Prawica laicka
Janusz Korwin-Mikke mówi o sobie, że reprezentuje prawicę laicką. Sam jest katolikiem i wysoko ceni rolę religii w społeczeństwie, ale zdecydowanie sprzeciwia się ingerencji Kościoła w politykę. (fot. http://nowaprawicajkm.pl)

Od ostatnich wyborów sporo myślę i czytam o Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Dochodzę do wniosku, że jednym z tych elementów, które formację tę wyniosły do sukcesu, jest postawienie na absolutną wolność pojedynczego człowieka: wolność od opresji gospodarczych, społecznych, unijnych, państwowych i religijnych. Ten ostatni element wart jest komentarza.

Zobaczmy, co takiego wyjątkowego proponuje Kongres Nowej Prawicy (KNP), co pozwoliło mu pokonać projekty Janusza Palikota, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Kontrowersyjny lider oraz jego współpracownicy mówią o liberalizmie gospodarczym, ale bardziej radykalnym niż ten Twojego Ruchu. Mówią o patriotyzmie, ale zupełnie innym niż ten Solidarnej Polski. Krytykują obecną władzę, jak wszyscy inni, ale głoszą też hasła antysystemowe, wzywające do radykalnej zmiany sposobu sprawowania władzy oraz sposobu organizacji państwa. I w końcu: nie są nastawieni do Kościoła tak antyklerykalnie jak Palikot, ale również nie są tak "kościółkowi" jak Gowin i Ziobro.

Wygląda więc na to, że przez ostatnie lata Polacy, głównie młodzi, czekali na wykształcenie się takiej formy politycznej, która ma w sobie elementy tradycyjnie patriotyczne, konserwatywne i prawicowe, kładzie silny nacisk na wolność gospodarczą i przedsiębiorczość, a jednocześnie nie jest kojarzona z Kościołem.

DEON.PL POLECA

Deklaracja ideowa KNP główny nacisk kładzie nie na wartości religijne, chrześcijańskie czy katolickie, lecz na normy i zasady cywilizacji łacińskiej. A ta "wyrasta z greckiego umiłowania prawdy i piękna, rzymskich zasad prawa i praworządności oraz etyki chrześcijańskiej". Dodatkowo wyakcentowany jest paradygmat mówiący, iż wszelkie władze winny powstrzymywać się przed ingerencją w obszar wolności człowieka. To jest konstrukcja wyjątkowo dobrze kontrastująca z wizjami państwa, które miałoby ludziom mówić, jak mają żyć i co jest dobre, a co złe.

Janusz Korwin-Mikke mówi o sobie, że reprezentuje prawicę laicką. Sam jest katolikiem i wysoko ceni rolę religii w społeczeństwie, ale zdecydowanie sprzeciwia się ingerencji Kościoła w politykę. Ma również poglądy, które niekoniecznie są po drodze z tymi prezentowanymi przez ostatnich papieży. Przykładowo wzywa do wprowadzenia w Polsce kary śmierci, a katolików występujących przeciwko temu nazywa heretykami. Do Kościoła ma zresztą stosunek dość użytkowy. Twierdzi, iż stanowi on "organizację przekonującą ludzi, że należy żyć przyzwoicie".

Ta prawicowa laickość okazała się atutem w ostatniej kampanii wyborczej. Z jednej strony KNP wyartykułował przekonanie bardzo wielu Polaków, iż ani PO, ani PiS nie są w stanie zbudować sprawnie funkcjonującego aparatu państwowego. A to, co proponują, więcej przynosi szkody niż korzyści. Dlatego należy jak najwięcej przestrzeni wolności społeczno-gospodarczej odebrać państwu, Unii Europejskiej i wszelkim innym opresorom, a oddać ją w ręce samych obywateli.

Ludziom spodobało się to, że Korwin-Mikke z jednej strony mówi o poszanowaniu prawa i o etyce chrześcijańskiej, a jednocześnie nie boi się głosić tez pod względem religijnym kontrowersyjnych. Że mówi o wartościach, nie powołując się za każdym razem na autorytet Kościoła. Wyborcy to kupili, gdyż wielu z nich po prostu myśli podobnie: docenia tradycyjne wartości i zasady, ale chce mieć wolność mówienia swojego zdania, wolność niezgadzania się ze wszystkim, co Kościół głosi. Ten akcent na silny indywidualizm okazał się strzałem w dziesiątkę.

Wydaje mi się, że właśnie ta indywidualistyczna laicka prawicowość dała sukces komitetowi wyborczemu Nowej Prawicy. Sądzę też, że jeśli ten rys ideowy będzie przez współpracowników Korwina-Mikkego kultywowany, jego partia ma szansę na długo wejść do pierwszej ligi politycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa Prawica laicka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.