Nowy terminal na lotnisku pod Rzeszowem

Nowy terminal na lotnisku pod Rzeszowem
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
PAP / psd

Z udziałem m.in. kpt. Tadeusza Wrony, który w listopadzie ub. r. wylądował Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia, odbyło się we wtorek uroczyste otwarcie nowego terminala na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Obiekt kosztował ponad 102 mln zł.

W czasie uroczystości odczytany został list od prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, który napisał, że rozbudowa portu w Jasionce przyczyni się do dalszego rozwoju cywilizacyjnego całego regionu.

"Ufam, że dzięki inwestycjom takim jak ten nowy terminal rozwój i sukcesy Podkarpacia będą coraz bardziej znane i staną się zachętą do odwiedzin, a może i do bliższego związania życia z tym przepięknym zakątkiem naszej ojczyzny" - napisał prezydent.

Prezes spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka Stanisław Nowak poinformował we wtorek, że od jesieni lotnisko zyska 18 nowych połączeń tygodniowo. "29 października przewoźnik OLT Expres zacznie latać z Jasionki do: Monachium (lotnisko Memmingen), Dortmundu, Hamburga, Paryża, Rzymu, Amsterdamu i Oslo" - dodał.

DEON.PL POLECA

Gościem honorowym uroczystości był kpt. Tadeusz Wrona, który w zeszłym roku na Okęciu wylądował Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia. Odebrał on - przyznany przez sejmik województwa podkarpackiego - honorowy tytuł i odznakę "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego".

Kpt. Wrona ukończył studia na Wydziale Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na kierunku pilotażu. Był absolwentem pierwszego rocznika pilotów, którzy opuścili mury rzeszowskiej uczelni.

W swoim wystąpieniu kpt. Wrona podkreślił, że wszystkich umiejętności pilotażu nauczył się w Rzeszowie. "Tutaj wykonałem swój pierwszy samodzielny lot samolotem; tutaj korzystałem z wiedzy i doświadczenia instruktorów - pilotów. Nauczyli mnie dobrze wykonywać ten fach" - dodał.

1 listopada 2011 roku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Boeing 767, który leciał z Newark w USA do Warszawy, nie mógł wysunąć podwozia. Po niemal godzinnym krążeniu nad stolicą kpt. Wrona zdecydował się lądować awaryjnie bez wysuniętego podwozia. Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny.

Nowy terminal w Jasionce kosztował ponad 102 mln zł, z tej kwoty ponad 37 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

Obiekt powstał w 15 miesięcy; ma prawie 14 tys. m kw. - to czterokrotnie więcej niż stary obiekt. W przyszłości może być rozbudowywany o kolejne moduły. Budynek składa się z czterech kondygnacji, ma prawie 250 pomieszczeń, będzie monitorowany przez ponad 250 kamer. Jego planowana przepustowość to 720 pasażerów na godzinę. Oznacza to, że obsługiwane mogą być równocześnie cztery średniej wielkości samoloty pasażerskie. Pierwsi pasażerowie odprawieni zostaną w nowym terminalu 8 maja.

Port w Jasionce podczas Euro2012 będzie pełnił rolę lotniska zapasowego.

Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć m.in. do: Frankfurtu, Warszawy, Gdańska via Katowice, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands i Dublina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy terminal na lotnisku pod Rzeszowem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.