Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się w Meksyku. Przyrost zakażeń jest alarmujący

Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się w Meksyku. Przyrost zakażeń jest alarmujący
Nowy wariant wirusa SARS-COV-2 rozprzestrzenia się w Meksyku (fot. Sashenka Gutierrez / EPA / PAP)
1 miesiąc temu
PAP/mk

Naukowcy potwierdzili, że udało się zidentyfikować nowa odmianę wirusa SARS-CoV-2. Wyodrębniony kolejny wariant koronawirusa pojawił się w Meksyku i w tym kraju głownie się rozwijał, choć zakażanie nim odnotowano już także w Europie.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Bolonii przeanalizował ponad milion sekwencji genetycznych koronawirusa SARS-CoV-2 i zidentyfikował jego nowy wariant oznaczony przez naukowców symbolem T478K. „Wariant meksykański” SARS-CoV-2 opisano właśnie na łamach „Journal of Medical Virology”.

"Wariant ten coraz szerzej rozprzestrzeniał się wśród mieszkańców Ameryki Północnej, głównie Meksyku. Obecnie stanowi ponad 50 proc. wirusów w tym rejonie. Tempo ekspansji wirusa jest podobne, jak dla tzw. wariantu brytyjskiego” - poinformował koordynujący prace bolońskich naukowców prof. Federico Giorgi.

Podobnie, jak w przypadku innych wariantów, wyróżnia się on szczególną mutacją w białku kolca (Spike). Takie mutacje często pomagają wirusom lepiej zakażać komórki. „Mutacja w białku Spike jest strukturalnie ulokowana w miejscu interakcji z ludzkim receptorem ACE2. Koronawirusy dołączają się do tego receptora, aby infekować komórki i skuteczniej się rozprzestrzeniać” - wyjaśnił prof. Giorgi.

Jego zespół przeanalizował sekwencje genetyczne dotyczące ponad 1,2 mln próbek zgromadzonych w międzynarodowych bazach danych do 27 kwietnia 2021 r. Nowy wariant badacze wykryli w 11 435 próbkach. To dwa razy więcej, niż miesiąc wcześniej. Taki przyrost naukowcy określają jako alarmujący. Opisany wariant odpowiadał przy tym za ponad 50 proc. infekcji w Meksyku, ale np. 2,7 proc. w USA. Obecny jest także, choć w niewielkiej ilości, w Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.

Badacze przeprowadzili także komputerowe symulacje zachowania zmutowanego białka Spike. Okazuje się, że mutacja wpłynęła na ładunek elektrostatyczny tego białka. Zmienia to nie tylko oddziaływania z receptorami ACE2, ale także z przeciwciałami, co może utrudniać leczenie COVID-19.

"Dzięki dużej ilości danych zgromadzonych w międzynarodowych badaniach możemy niemal na bieżąco kontrolować sytuację, monitorując rozprzestrzenianie się różnych wariantów wirusa w różnych regionach. Ciągłe podejmowanie tego wysiłku przez kolejne miesiące będzie kluczowe dla szybkich i skutecznych działań” - podsumowuje prof. Giorgi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się w Meksyku. Przyrost zakażeń jest alarmujący
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.