Odeszli od nas. Pozostały wspomnienia...

Odeszli od nas. Pozostały wspomnienia...
Grób Piotra Nurowskiego - przewodniczącego PKOl (fot. wikipedia/Japanriver)
PAP/ŁK

Jak co roku w tych wyjątkowych dniach wspominamy także zmarłych reprezentantów świata sportu. Ich praca, osiągnięcia sprawiały nam radość i przynosiły wzruszenia...

Każdego miesiąca wydłuża się lista już nieobecnych pośród nas. Zawodnicy, działacze, dziennikarze... Wspomnijmy dziś choć kilka postaci - kilku reprezentantów świata sportu - z myślą, że odeszło ich bardzo wielu.

DEON.PL POLECA


W styczniu tego roku zmarł jeden z najwybitniejszych dziennikarzy sportowych w Polsce - Janusz Atlas. Publikował na łamach "Sztandaru Młodych", "Sportowca", "Tempa", "Przeglądu Sportowego", "Meczu" i "Piłki Nożnej". Jego felietony ukazywały się w "Kulisach". Wielką miłością dziennikarza był futbol. Po przejściu na emeryturę od stycznia 2009 roku był pracownikiem PZPN i przewodniczącym komisji ds. mediów.

W kwietniu, na liście ofiar katastrofy smoleńskiej, znalazło się nazwisko Piotra Nurowskiego - od 2005 roku prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Funkcję tą pełnił społecznie. W latach 70-tych ubiegłego wieku związany z polską lekkoatletyką - był wiceprezesem PZLA ds. młodzieżowo-wychowawczych. Do Katynia poleciał, by złożyć wieńce na grobach przedwojennych polskich sportowców, zamordowanych przez NKWD.

W tym samym miesiącu odszedł także wieloletni przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - Juan Antonio Samaranch. Funkcję tę pełnił od 1980 do 2001 roku. Hiszpan był jednym z najbardziej wpływowych działaczy sportowych końca XX wieku.

W czerwcu pożegnaliśmy Kazimierza Paździora - mistrza olimpijskiego w boksie z 1960 roku (Rzym). Dziennikarze nazwali go "filozofem ringu", ze względu na wyrozumowaną taktykę walki i spokój zachowywany między linami. Był mistrzem kontry. W 1957 roku zdobył pas mistrza Europy w kategorii lekkiej, dwukrotnie był mistrzem Polski (1958, 1960), a raz wicemistrzem (1957).

W lipcu, po długiej chorobie zmarł w Zakopanem Lech Nadarkiewicz - działacz sportowy, wiceprezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, najbardziej znany z roli organizatora i dyrektora zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi. Przez wiele lat pracował jako trener skoczków.

W sierpniu odszedł Edmund Zientara. Wybitny piłkarz, reprezentant Polski, olimpijczyk z Rzymu, a później wieloletni trener i działacz. Rozegrał 40 meczów w drużynie narodowej. Ze Stalą Mielec i Legią sięgnął po mistrzostwo Polski jako trener, a stołecznych piłkarzy doprowadził do półfinału Pucharu Europy. Szkolił też piłkarzy Pogoni Szczecin, pracował na Cyprze i z juniorskimi reprezentacjami Polski.

Wrzesień przyniósł smutną informację o śmierci Józefa Rubisia, dwukrotnego olimpijczyka zimowych igrzysk i medalisty biathlonowych mistrzostw świata. Karierę sportową rozpoczął od biegów narciarskich, ale od 1962 roku startował wyłącznie w biathlonie. W olimpiadzie w Innsbrucku (1964) był szósty na 20 km. W mistrzostwach świata w Elverum w 1965 roku wraz z Gąsienicą-Sobczakiem, Stanisławem Szczepaniakiem i Stanisławem Łukaszczykiem zdobył brązowy medal, a rok później w Garmisch-Partenkirchen sztafeta w tym samym składzie wywalczyła srebro.

Odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy-

Listopad 2009:
Mieczysław Szymkowiak (91 lat), były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Jan Kuczyński (74), jeden z prekursorów zapaśniczego stylu wolnego w Polsce, olimpijczyk z Rzymu (1960).

Grudzień 2009:
Albert Scanlon (74), jeden z piłkarzy Manchesteru United cudem ocalałych z katastrofy samolotowej pod Monachium w 1958 roku.

Styczeń 2010:
Janusz Atlas (60)
Miloslav Belonoznik (91), legendarny czeski skoczek narciarski, najstarszy olimpijczyk w tym kraju.

Luty 2010:
Nodar Kumaritaszwili (21), gruziński saneczkarz zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku na treningu przed rywalizacją na olimpijskim torze w Whistler.

Marzec 2010:
Zbigniew Gut (61), były piłkarz reprezentacji Polski, złoty medalista olimpijski z 1972 roku z Monachium.
Wasilij Smysłow (89), najstarszy szachowy mistrz świata.

Kwiecień 2010:
Piotr Nurowski (64)
Juan Antonio Samaranch (89)
Natalia Ławrowa (25), dwukrotna złota medalistka olimpijska z Sydney i Aten w drużynowym turnieju gimnastyki artystycznej.

Maj 2010:
Stanisław Kłotkowski (69), zasłużony trener łyżwiarstwa szybkiego.
Jurij Czesnokow (77), legendarny rosyjski siatkarz, kapitan mistrzów olimpijskich z Tokio z 1964 roku, dwukrotny mistrz świata, a później wybitny trener.

Czerwiec 2010:
Andrzej Piątkowski (75), trzykrotny medalista olimpijski w szabli.
Kazimierz Paździor (75)

Lipiec 2010:
Lech Nadarkiewicz (65)

Sierpień 2010:
Edmund Zientara (81)
Laurent Fignon (50), dwukrotny zwycięzca wyścigu kolarskiego Tour de France (1983 i 1984).

Wrzesień 2010:
Emilia Szczawińska (84), w latach 1946-1953 ponad sto razy wystąpiła w reprezentacji Polski siatkarek.
Marek Leśniewski (56), jeden z czołowych piłkarzy Jagiellonii Białystok, wychowanek Stali Kraśnik, brązowy medalista mistrzostw Europy do lat 18.
Józef Rubiś (79)

Październik 2010:
Georges Salomon (85), producent czołowej marki nart i twórca nowoczesnych wiązań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odeszli od nas. Pozostały wspomnienia...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.