Ofensywa Turcji na Syrię tematem nadzwyczajnego posiedzenia Ligi Arabskiej

Ofensywa Turcji na Syrię tematem nadzwyczajnego posiedzenia Ligi Arabskiej
(fot. Deposit Photos)
1 rok temu
PAP / sz

Liga Arabska zbierze się, z inicjatywy Egiptu, w sobotę na nadzwyczajnym posiedzieniu poświęconym ofensywie wojsk tureckich w północnej Syrii - poinformowało środę egipskie MSZ. Spotkanie ma się odbyć na szczeblu ministerialnym.

W opublikowanym komunikacie MSZ Egiptu "potępiło w najostrzejszy możliwy sposób turecką agresję na terytorium Syrii" oświadczając, że stanowi ona "jaskrawy i niemożliwy do przyjęcia atak na suwerenność braterskiego państwa arabskiego".

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przedyskutował w środę, podczas rozmowy telefonicznej, turecką ofensywę z jego irackim odpowiednikiem Barhamem Salihem. Rzecznik egipskiego prezydenta Bassam Rady określił ofensywę jako "niebezpieczne wydarzenie grożące międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu i pogłębiającemu kryzysową sytuację w regionie".

Liga Arabska, w której skład wchodzą 22 państwa, w tym Egipt, Irak i Arabia Saudyjska, w komunikacie zapowiadającym sobotnie spotkanie określiła turecką inwazję jako "atak na suwerenność państwa członkowskiego".

Turecka ofensywa rozpoczęła się wkrótce po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która również spotkała się z krytyką. Kurdowie, którzy byli głownymi sojusznikami USA w walce z tzw. Państwem Islamskim w Syrii, określili ją jako "cios w plecy".

Ankara zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa" wolną od bojówek kurdyjskich. Ma ona również być wykorzystana do osiedlenia syryjskich uchodźców przebywających obecnie w Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tadeusz Jagodziński
25,93 zł
39,90 zł

Misja: reporter

KS. ADAM BONIECKI: Niezależnie od tego, czy Tadeusz Jagodziński pisał o tym, o czym chcieli przeczytać jego wydawcy, czy o tym, co sam uznał za ważne, zawsze pisał z pozycji tego, kto odkrywa,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ofensywa Turcji na Syrię tematem nadzwyczajnego posiedzenia Ligi Arabskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.