Ogród Botaniczny, oprowadzania kuratorskie, wystawy. 20. Krakowska Noc Muzeów

Ogród Botaniczny, oprowadzania kuratorskie, wystawy. 20. Krakowska Noc Muzeów
Zdjęcia ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Pod hasłem „Muzea na rzecz edukacji i badań” 17 maja odbędzie się 20. Krakowska Noc Muzeów. W programie wydarzenia znalazły się oprowadzania kuratorskie, spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa i specjalnie na tę noc przygotowane atrakcje.

Krakowska Noc Muzeów poprzedzi zaplanowaną na 18 maja ogólnopolską Noc Muzeów tak, aby uczestnicy wydarzeń w stolicy Małopolski mogli dzień później odwiedzić inne placówki w kraju.

W Krakowskiej Nocy Muzeów weźmie udział ponad sześćdziesiąt jednostek, w tym galerie sztuki, muzea państwowe, lokalne, a także te przynależące do uczelni. W programie wydarzenia są m.in. oprowadzania kuratorskie, nocne spacery, warsztaty i wykłady oraz spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa, nawiązujące do tegorocznego hasła - "Muzea na rzecz edukacji i badań". Na spotkanie z konserwatorami zaproszą m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Muzeum Czartoryskich.

Część placówek przygotowała specjalne atrakcje, jak nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze, który planuje Muzeum Lotnictwa Polskiego. Nocny spacer śladem neonów proponuje Muzeum Nowej Huty, a inny oddział Muzeum Krakowa, Thesaurus Cracoviensis - Centrum Interpretacji Artefaktów, otworzy dla zwiedzających muzealne magazyny.

DEON.PL POLECA

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przygotowało „Wesele u Wyspiańskiego”, czyli wieczór taneczny z lekcjami tańca swingowego, pokazami animacji tanecznych i swingową potańcówką. Na wieczór pieśni i opowieści do Domu Esterki przy ul. Krakowskiej zaprasza Muzeum Etnograficzne.

- Wieczór wypełnią czytane i opowiadane historie związane z dawnym Krakowem oraz teksty pieśni i ballad ludowych, nierzadko mrożące krew w żyłach - zaprasza muzeum. Z kolei w otwartym jesienią ubiegłego roku Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej po zwiedzaniu wystaw stałych będzie można zasiąść do ogniska.

Podczas Krakowskiej Nocy Muzeów otwarte dla zwiedzających będą także Muzeum Geologiczne Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, Krakowska Huta Szkła, Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, nocą będzie można też zwiedzić Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ.

W wydarzeniu udział zapowiedziały również instytucje spoza Krakowa, w tym Zamek Królewski w Niepołomicach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pełniąca obowiązki dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Jadwiga Gutowska-Żyra zaznaczyła, że bogata oferta przygotowana przez muzea i galerie przekłada się na imponującą frekwencję, a w ubiegłorocznym wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

- Bardzo nas cieszy popularność cyklu Krakowskie Noce, w którym Noc Muzeów zajmuje miejsce szczególne - wskazała Gutowska-Żyra, cytowana w komunikacie urzędu miasta. - Podczas tego wydarzenia dzieją się niezwykłe rzeczy - podkreśliła.

Noc Muzeów jest organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Partnerzy inicjatywy - muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie 5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

W wydarzeniu biorą udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Krakowska Noc Muzeów jest częścią cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze. Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, są to Noc Kin Studyjnych, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc „Cracovia Sacra” oraz Noc Poezji.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ogród Botaniczny, oprowadzania kuratorskie, wystawy. 20. Krakowska Noc Muzeów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.