Ok. 50 tys. Czechów wystąpiło o status rezydenta w Wielkiej Brytanii

Ok. 50 tys. Czechów wystąpiło o status rezydenta w Wielkiej Brytanii
(fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES)
PAP / kk

Do końca października 2020 r. obywatele Czech złożyli 48 840 wniosków o nadanie im statusu osoby osiedlonej w W. Brytanii. 31 240 wniosków już rozpatrzono pozytywnie - podały w sobotę czeskie media. Kwestię pobytu obywatele krajów UE muszą uregulować do 30 czerwca.

Dodatkowo, 23 tys. Czechów nie mogło wystąpić o taki status z uwagi na brak ważnych dokumentów, choć deklarowało zamiar pozostania w Wielkiej Brytanii.

O status osoby osiedlonej (settled status) i tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status) umożliwiający obywatelom Unii Europejskiej pozostanie w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez kraju UE można wystąpić do 30 czerwca br. Ubiegać się o niego mogą jednak tylko osoby posiadające ważny dokument potwierdzający tożsamość. Według Stowarzyszenia "Gmina Czeska w Wielkiej Brytanii" około 15 tys. Czechów może mieć problem z uzyskaniem nowych dokumentów lub przedłużeniem ważności już przeterminowanych.

Czeskie konsulaty, jeżeli ich działalność nie zostanie sparaliżowana przez epidemię, mogą wystawić do końca czerwca do 4 tys. dokumentów – informuje ministerstwo spraw zagranicznych. Z tej przyczyny do Wielkiej Brytanii wysłano dodatkowo sześciu urzędników oraz przedłużono godziny pracy konsulatów w styczniu, lutym i marcu. W lutym sytuacja ma zostać ponownie oceniona przez resort dyplomacji.

DEON.PL POLECA

Czeskie MSZ planuje także zwrócenie się z prośbą do władz w Londynie o zgodę na to, by obywatele czescy mogli, występując o status rezydenta, posługiwać się także paszportami zagranicznymi, których ważność zakończyła się w ciągu 2020 r. W przeciwnym razie od 7 do 15 tys. czeskich obywateli będzie musiało w czerwcu opuścić Zjednoczone Królestwo.

Liczba Polaków, którzy chcą skorzystać z możliwości uzyskania statusu osoby osiedlonej (settled status) i tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, szacowana jest na 773 tys. Takie dane opublikowano na początku grudnia.

31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy przed ostatecznym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię i wejściem w życie umowy regulująca relacje handlowe między tym krajem a UE. Wielka Brytania nie wchodzi już w skład jednolitego rynku UE, w związku z czym nie mają do niej zastosowania związane z jego funkcjonowaniem tzw. cztery wolności, w tym - ta dotycząca swobodnego przepływu osób. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ok. 50 tys. Czechów wystąpiło o status rezydenta w Wielkiej Brytanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.