ONZ: na świecie cierpi głód co najmniej 820 mln ludzi

ONZ: na świecie cierpi głód co najmniej 820 mln ludzi
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

Według najnowszych danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad dwa miliardy osób, czyli prawie jedna czwarta ludności świata, nie ma dostępu do "bezpiecznej, pożywnej i wystarczającej" żywności a co najmniej 820 mln cierpi głód.

16 października jest obchodzony Światowy Dzień Żywności, mający za zadanie uwrażliwienie mieszkańców naszej planety na potrzebę "zapewnienia wszystkim dostępu do zdrowego i zrównoważonego wyżywienia".

"Możemy wygrać walkę z głodem, jeśli będziemy współpracować ręka w rękę" – powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu. Jednocześnie przestrzegł, że wysiłki na rzecz likwidacji głodu w ciągu najbliższych 10 lat są "coraz mniejsze". A przecież położenie kresu głodowi i niedożywieniu jest drugim spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju, uzgodnionych przez ONZ do roku 2030. Tymczasem liczba głodujących i niedożywionych na świecie ostatnio wzrosła po kilku latach względnej stabilizacji.

W Afryce jest prawe o 20 proc. więcej osób niedożywionych niż tych, którzy nie cierpią głodu. Mając to na względzie międzynarodowa organizacja "Save the Children" postanowiła zwrócić w tym roku uwagę w dzisiejszym Dniu na problem braku bezpieczeństwa żywnościowego w Rogu Afryki. Według organizacji w tym regionie prawie 13 mln ludzi cierpi głód, przy czym ponad połowa tej liczby to dzieci. Sytuacja zaostrzyła się tam jeszcze bardziej wskutek silnych posuch, jakie wystąpiły na tych ziemiach latem br.

DEON.PL POLECA

Światowy Dzień Żywności jest obchodzony corocznie 16 października od 1979, gdyż właśnie w tym dniu w 1945 powołano do życia FAO. W 1980 Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło organizowanie tego Dnia, gdyż „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka oraz stanowi jego fundamentalną potrzebę” (rezolucja 35/70 z 5 grudnia 1980). Ogłosiło ono ponadto lata 1997-2006 i 2008-17 „Dekadami Walki z Ubóstwem”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ: na świecie cierpi głód co najmniej 820 mln ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.